KOSGEB 2017 Kurslarına Başvuru Nasıl Yapılır Şartlar Nelerdir ?

Daha önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almış bir girişimci olarak sizlere 2017 yılında KOSGEB tarafından finanse edilen ama başta yerel Belediyeler, kültür merkezleri ve bazı meslek odaları ile Üniversiteler aracılığı tamamen ücretsiz olarak verilen kurslara nasıl başvuru yapacağınızı anlatacağım. Bunun yanı sıra yine eğitimlere katılım hakkı kazanabilmek için test sorularını ve cevaplarını sizler ile paylaşacağım. Bu arada girişimcilik sertifikası almak için İstanbul başta olmak üzere Ankara, Bursa ve İzmir, Adana gibi başvuruların yoğun olduğu illerde bir türlü sıra bulamayıp eğitimlere katılamayanlara da müjdeli haberlerim var.

KOSGEB 2017 kurslarına başvuru nasıl yapılır şartlar nelerdir ?

Evet girişimciler, size girişimci diyorum çünkü bu yazımı okuyor iseniz siz birer girişimcisiniz. Hazır söz konuya gelmiş iken KOSGEB tarafından girişimcinin tanımını yapmak gerekir ise, iş fikrini hayata geçirmek için izlemiş olduğu süreçteki konumuna denir. Saha sonra işte esnaf ve kobi olarak bu konum ilerlemektedir. Tıpkı askeriyedeki gibi bununda bir kademesi vardır ve o da bu şekilde adımlanır. Bende bir zamanlar sizin gibi daha yolun başında bir girişimci idim. KOSGEB 2017 kurslarına katılım gösterdim ve artık girişimcilik sertifikası sahibi biriyim. Bu süreçte arkadaşlar izlediğim yolu ve yaşadığım tecrübeleri eksiksiz olarak sizlere aktaracağım. Kurumun kendi sitesine baktığın zaman genel bilgiler bulabilirsiniz. Başvuru için ince detaylar bulamazsınız. Yolun en başından yani KOSGEB 2017 kurslarına başvuru nasıl yapılır şartlarının neler olduğu ile yazımıza başlayalım.

İlk olarak kurum tarafından istenilen şartlara uygun olmanız gerekmekte siniz.!

Evet değerli girişimciler, KOSGEB 2017 eğitimlerine katılım sağlayabilmeniz için ilk olarak belirtilen şartlara uygun olmanız aranmaktadır. Aslında şartlar hemen hemen yok denilecek kadar azdır. Ama şunu bilmenizi isterim ki iş fikrinizin KOSGEB desteklenen sektörlerde yer alması gerekmektedir. Kurum bunları NACE kodları ile bir liste yaparak kendi İnternet sitesinde http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/179/desteklenen-sektorler-nelerdir yayımlamıştır. Kurmak istediğiniz iş mutlaka burada yer alması gerekmektedir. Listede illa işlemenizin bulunduğu sektör tam olarak geçmeyebilir. Buna örnek vermem gerekir ise farzedelim ki bir cam dükkanı açmak istiyorsunuz. Listeye baktığınız zaman ” cam dükkanı ” bulamazsınız. Bu durumda aşağıdaki resimde de olduğu gibi ” 23.1 Cam ve cam ürünleri imalatı ” adı altında destekten yararlanabilirsiniz.

KOSGEB 2017 kurslarına başvuru nasıl yapılır şartlar nelerdir
KOSGEB 2017 kurslarına başvuru nasıl yapılır şartlar nelerdir

Bu kuracak olduğunuz işletmedeki şarttı. Birde sizde bazı şartlar aranır. Bunların başında 18 yaşında büyük ve okur yazar olmanızdır. Ayrıca bu eğitimi daha önce aldı iseniz tekrardan alamazsınız. Bu arada eğitimlere katılacak olanlar için üst yaş sınırı yoktur. Şimdi açacağınız iş yeri ve siz aranan kriterlere uygun iseniz nasıl başvuruda bulunabileceğiniz konusuna değinebiliriz.

KOSGEB 2017 kurslarına başvuru nasıl yapılır ?

Öncelik ile şunu bilmelisiniz ki bu eğitimler sadece İstanbul veya Ankara gibi Türkiye’nin önde gelen büyük şehirlerinde sadece yapılmamaktadır. Tüm ülke genelinde yapılmaktadır. İzmir ve Bursa dahil olmak üzere bu illerimizde yüksek talep olduğu için bu illerde diğer illerimize oran ile daha çok kurslar düzenlenmektedir. Yalnız burada şu şekilde bir sıkıntı olmaktadır. Bu saydığımız büyük şehirlerde katılımın yüksek olmasından dolayı girişimcilere sıra biraz geç gelmektedir. Böyle durumda yer alanlara altın önerim, bağlantınız var ise şayet eğitimlere küçük ilçeler de katılın..! Benim katılım sağladığım eğitimlerde yerli halktan çok diğer büyük illerden gelenler vardı. Benim size naçizane önerim budur. 🙂 Şimdi illa ben kendi il yada ilçemde eğitimlere katılmak istiyorum diyorsanız, ilk olarak http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bir tıklayınız. Açılan sayfada il filtresinden kendi ilinizi seçiniz, direk zaten seçtiğiniz ile dahil tüm KOSGEB 2017 kurslarının adres ve iletişim bilgilerini hatta başlama tarihlerini sahil göreceksiniz. Şimdi size en uygun tarih deki eğitimin üzerine tıklayınız. Karşınıza bu kez aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

KOSGEB 2017 kurslarına başvuru nasıl yapılır
KOSGEB 2017 kurslarına başvuru nasıl yapılır

Açılan bu ekranda sizinde gördüğünüz gibi eğitimin nerede ve ne zaman yapılacağı. Hangi kurum tarafından verileceği. ( bunu iş-kur ) veriyor ) hatta eğitime girecek olan eğitmenin adı bile yazmaktadır. Şimdi yapmanız gereken tek şey başvurunuzu lütfen bu kuruma şahsen olacak yapınız.

Başvuru esnasında yaşananlar nedir ?

Şayet başvurduğunuz zaman eğitimlere katılım için aşırı bir yoğunluk yok ise her şey normal bir şekilde formalite üzerinden ilerler. Ama 30 kişinin üzerinde bir katılım oluyor ise o zaman il 30 şanslı girişimci belirlenmesi gerekmektedir. Bunu kurum kura ile yapmamaktadır. Bunu test ve bire bir görüşmeler ile sağlamaktadır. Yapılan testler de sorulan sorular ile bire bir görüşmeler de sorulacak olan tüm soruların mantığı aynıdır. O da iş fikrinizin ve sermayenizin olup olamadı, ne kadar kısa sürede bu işi kuracak olmanız ve işi yapmak için azminiz. Sorulan tüm soruları bu mantık ile cevaplar iseniz ve bayan bir girişimci iseniz büyük ihtimal ile ilk 30 girişimci arasına girersiniz.

Eğitimler de yaşanan süreç hakkında bilmeniz gerekenler ?

Arkadaşlar öncelik ile şunu bilmenizi isterim ki bu eğitimleri tamamlayan açacakları iş için Girişimcilik Destek Programından istifade edecektir. İlk defa işletme kuracaklar için verilen bu eğitimler de ise doğal olarak işletme konuları ele alınmaktadır. Eğitimler kağıt üzerinde 32 saat ve 4 gün dür. Devamlılık esas alınır, yani kalma gibi bir durum devamsızlık yapmadığınız sürece yoktur. Ama başınızdaki eğitmen iyi biri ise sizi idare edecektir. Bu konu hakkında söz veremem. Derslere Üniversitede işletme üzerine eğitim veren bir hocamız katılacaktır. 4 yıllık bir işletme okumuş öğrencinin bilmesi gereken tüm konuları size 4 günde verecektir. 🙂 Bu arada aşağıdaki resmi ben eğitimler de iken çektim.

Son olarak ise yine eğitimlerde ilerde program desteği başvurusu yapar iken en çok ihtiyaç duyacağınız KOSGEB iş planı projesi nasıl hazırlanır hakkında bilgiler alacaksınız. Eğitimler bittikten sonra girişimcilik sertifikanız kursları düzenleyen kurum tarafından yapılan ufak bir tören ile birlikte 30 iş günü içinde en geç elden verilmektedir.