İnternet Üzerinden KKB Kredi Notu Nasıl Sorgulanır ?

Kendinizin veya herhangi bir ticari faaliyette bulunacağınız müşterinizin KKB kredi notunu ve çek risk raporlarını İnternet bankacılığı üzeriden sorgulama yapabilirsiniz. Bu işlemin ister cep telefonlarınızdan ister seniz sabit herhangi bir İnternet’te bağlı bilgisayar aracılığı ile nasıl yapmanız gerektiğini sizlere resimli anlatımlar ile yardımcı olacağınız. Bu arada bu işlemler ücretsiz olarak sağlandığı gibi sizin yapacağınız işlemlerde mevduat hesaplarınız dan kaç TL kesinti yaşanacağı hakkında da bilgileri sizler ile paylaşacağız.

İnternet üzerinden KKB kredi notu nasıl sorgulanır ?

Daha öncede bahsettiğimiz gibi ister kamu olsun ister ise özel sermayeli herhangi bir banka olsun, artık hepsinin birer İnternet bankacılık uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalı ister sabit herhangi bir bilgisayar ile erişebilir ister iseniz akıllı cep telefonlarınız ile de kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihine kalmış bir seçenektir. Ama şunu bilmelisiniz ki her iki şekilde de KKB kredi notu değerinizi aynı bedele sorgulayabilirsiniz. Sadece uygulamadaki menülerin yerlerinde değişikler olacaktır. Mobil uygulama indirerek KKB kredi skoru sorgulamasında bulunacaklar bu işlemi yapabilmeleri için öncelik ile cep telefonlarının çalışan sistemini bilmeleri gerekmektedir. Ülkemizde yer alan cep telefonları iki ayrı yazılımı kullanmaktadır. Bunlardan birisi İOS bir diğeri de Android’dir. Biz sizlere bu işlemleri Akbank aracılığı yapacağımız için İOS kullananlara uygulama indirme https://itunes.apple.com/tr/app/akbank-direkt/id560516360?l=tr&mt=8 indirebilirler, Android kullananlar ise https://play.google.com/store/apps/details?id=com.akbank.android.apps.akbank_direkt&hl=tr bir bağlantı sağladık. Şimdi uygulamaları cep telefonlarımıza indirdiğimize göre her iki seçenek ile bunun nasıl yapılacağını bir ele alalım.

Cep telefonu uygulamaları ile KKB kredi notu skoru sorgulama

İnternetten Mobil kredi notu sorgulama ekranı 1
İnternetten Mobil kredi notu sorgulama ekranı 1

Evet Akbank’a ait uygulama artık cep telefonlarımızda yerini aldı ise artık sisteme giriş yapabiliriz. Yalnız şunu bilmeniz gerekir ki İnternet üzerinden KKB kredi notu sorgulama işlemi ister cep telefonundan yapın ister ise sabit bir bilgisayardan size mutlaka bir sisteme giriş yapabilmeniz için bir kullanıcı adı ve şifre gerekmektedir. Bu tüm bankaların İnternet bankacılıklardan giriş için gereklidir. Düşünsenize yoksa herkes elini kolunu sallaya sallaya giriş yapar ve çeşitli sistemden isteklerde bulunur 🙂 Neyse, hangi bankadan yapacak olursanız olun bir kullanıcı adı ve şifre aldı iseniz, artık baka uygulamasının simgesine tıklayarak ilgili alana kullanıcı adı ve şifremizi girerek ana menüye girelim. Akbank’ın ana menüsüne giriş yaptığınızda karşınıza yan taraf da olduğu gibi bir menü çıkacaktır. Bu menüde yer alan ” + Başvuru ve Nakit İhtiyaçlarım ” isimli sekmeyi tıklatalım. Bu kez yine karşınıza bir çok bağlantıdan oluşan yeni bir menü daha çıkacaktır. Aşağıdaki resimde ki gibi gözüken menüde ise bu kez ” Findeks Risk Raporu ” alanına tıklamanız gerekmektedir. Yine karşınıza çıkan ekranda size bir soru sorulacaktır. Bu çek  risk raporumu yoksa findeks risk raporu mu dur diye, biz ” Findeks Risk Raporu ” seçeneğini çekmemiz gerekmektedir. Karşınıza ödemenin yapılacağı mevduat hesabı gelmiş olmalı onuda seçelim lütfen. Şimdi yine karşımıza gelen ekranda risk raporunun alınacağı elektronik posta adresini belirtelim.

İnternetten Mobil kredi notu sorgulama ekranı 2

Şayet hesabınızda yeterli bakiye ( 8 TL ) var ise çek raporunuz belirtilen posta adresine gelecektir. Yok ise bende aşağıda çıktığı gibi sizde bir uyarı ekranı çıkacaktır. 🙂

İnternet Üzerinden KKB Kredi Notu Nasıl Sorgulanır
İnternet Üzerinden KKB Kredi Notu Nasıl Sorgulanır

Bu yaptıklarımız cep telefonundan yapılan işlemlerin nasıl yapılacağı idi. Şimdi sıra leptop yada herhangi bir masa üstü bilgisayarlar ile KKB kredi notu değerinin nasıl öğreneceğine sıra geldi. Lütfen aşağıdan diğer ekrana geçiş yapalım..!

Bilgisayardan KKB risk raporu sorgulamaları nasıl yapılır ?

Bunu da bankaların İnternet bankacılığını kullanarak yapmak için yine bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç duyacaksınız. Aynı parolalar ile bunu sağlayabilirsiniz. Ben yine sizlere Akbank’ın İnternet bankacılığı üzerinden bu işlemlerin nasıl yapılacağını anlatacağım. Bunun için ilk olarak oturum açmak için https://internetsubesi.akbank.com/WebApplication.UI/entrypoint.aspx tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan alanda mevcut kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz. Açılan güvenlik duvarına lütfen 3 dakika içinde cep telefonunuza gelen onat şifresini giriniz ( 6 haneli olacak ). Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü gelecektir.

İnternet Üzerinden KKB Kredi Notu Nasıl Sorgulanır
İnternet Üzerinden KKB Kredi Notu Nasıl Sorgulanır

Burada resimde de gözüktüğü gibi ” Kredi / Findeks Risk Raporu ” bölümüne tıkla yalım. Karşımıza bu kez aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

İnternet Üzerinden KKB Kredi Notu Sorgulama Onay Kutusu
İnternet Üzerinden KKB Kredi Notu Sorgulama Onay Kutusu

Bu ekran sonra ayarların yapılacağı ekran dır. Burada en önemli nokta birincisi hesabınızda 8 TL olması ikincisi ise posta adresinizin doğru girilmiş olması. Onları da ayarladıktan sonra ” devam ” demeniz işlemin son bulması için yeterli olacaktır.

 

[facebook] Sayfamızda bizi takip etmeyi unutmayın, böylece sizler için seçtiğimiz tüm haberlerden anında haberdar olursunuz.