Tarımda Kuraklık Sigortası Geliyor İlk Uygulama Buğdayda

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar 2017 yılında buğday üretimi için Kuraklık Sigortasının başlayacağını açıkladı. Uzun yıllardır tarım sigortasında en çok eksikliği hissedilen ve kapsam dışında tutulan kuraklık desteği böylece başlamış olacak.

81 ilin tamamında kuru alanda yapılan buğday ekimi kuraklık sigortası kapsamında olacaktır. Daha önceki dönemde çiftçi tarlasını sigorta yaptırsa dahi kuraklık durumunda afet kapsamına alınmıyor ve her hangi bir ödeme alamıyordu. 2017 yılı için yapılan düzenleme ile ilk kez buğday için kuraklık sigortası getirilmiş oldu. Bu sigortadan faydalanabilmek için kuru alanda ekim yapmış olmak gerekmektedir.

%30 Verim Kaybı Yaşayan Çiftçi Sigortadan Parasını Alacak

İlçe bazında %30 verim kaybına sebep olan  kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden dolayı çiftçiler tazminat almaya hak kazanacaklar. Kuraklık sigortasından faydalanmak ve tarlasını sigorta yaptırmak isteyen çiftçilerimizin sigorta priminin %60’ı devlet tarafından ödenecektir.

Hayvan Hırsızlığı ve kümes Hayvanlarının Ölümü de Sigorta Kapsamında

Sigorta kapsamında yapılan değişikliklerden bahseden Başkan Şemsi Bayraktar büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık için hırsızlık sigortasının da kapsama girdiğini belirtti. Ayrıca açık ve yarı açık sistemle yapılan kümes hayvancılığı içinde yaşanan ölümler sigorta kapsamına alındı.

Kuraklık kapsamına bu yıl için sadece buğdayın girdiğini belirten Başkan önümüzdeki yıllarda diğer ürünlerinde kuraklık kapsamına alınması için çalışacaklarını belirtti.