Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Başvuruları Başlıyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi son dönemde piyasalarda yaşanan ve esnafında olumsuz etkilendiği nakit sıkışıklığını gidermek için düğmeye bastı. Esnafın acil ihtiyaçlarını gidermesi ve nakit akışını sağlayabilmesi için KOSGEB tarafında KOBİ ler tarafından kullanılacak ilk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli 50 Bin TL Faizsiz Kredi başvuruları başlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım sıklıkla bankaların uyguladıkları faizlerin çok yüksek olduğundan ve piyasaların bundan olumsuz etkilendiğinden bahsetmektedirler. Cumhurbaşkanı son dönemdeki açıklamalarıyla bu faiz oranlarıyla ekonominin büyümesinin sürdürülemeyeceğini ve bir an önce düşürülmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Sonunda hükumet harekete geçti ve özellikle ülkemiz ekonomisinin dinamosu olan KOBİ ler için müjdeler peş peşe gelmeye başladı. Önce Nefes Kredisi ile yıllık %9.9 faiz oranıyla KOBİ lere kredi imkanı sunuldu. En son ise özellikle Esnafların kullanması amacıyla sıfır faizli 50 Bin TL KOSGEB Kredisi imkanı sağlandı.

Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Başvuruları başladı. Başvuru sayfası ve detayları daha sonra yayınlanacak.

ESNAFA 50 Bin TL Faizsiz İlk Yıl Ödemesiz 3 Yıl Vadeli KOSGEB Kredisi

2016 yılı esnaf için gerçekten zor bir yıl oldu. Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası etkilenen piyasalar artan terör saldırıları ve 15 Temmuz darbe girişimi ile kriz ortamına yaklaşmış bulundu. Özellikle Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) ve Esnaf kısa vadeli borçlarını ödemekte zorlanmakta ve nakit akışını sağlamakta zorlanmaktadır.

Bu sorunu gören Ak Parti Hükümeti en son yapılan Ekonomi Kordinasyon Toplantısında alınan bir takım önlemlerle piyasalara rahat bir nefes aldırdı. Nakit sıkışıklığı bulunan KOBİ ve Esnaflar için 50 Bin TL Faizsiz ilk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli kredi paketi oluşturdu. Söz konusu kredi için Esnaf ve KOBİ lerin bankalardan alacakları 50 Bin TL’nin faizini KOSGEB karşılayacaktır.

Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Krediye Nasıl Başvuru Yapılacak?

KOSGEB Başkanı Recep Biçer yaptığı açıklamada 50 Bin TL’lik Faizsiz Kredi Desteği için KOSGEB veri tabanında güncel kaydı bulunan tüm KOBİ lerin başvurabileceğini belirtti. Bu krediden faydalanmak isteyen KOBİ ler KOSGEB’te kayıtlı beyannamelerinin güncel olması gerekmektedir. Ayrıca KOSGEB kaydı bulunmayan KOBİ lerde bir an önce ücretsiz başvuru yaparak 50 Bin TL Faizsiz krediden faydalanabileceklerdir.

Esnafa Sicil Affı Geliyor

Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Krediden sonra bir müjde de sicil affı oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi katıldığı canlı yayında kara listede bulunan esnaf ile ilgili olarak af düzenmelesi için çalışma yapıldığını belirtti. Kara listede bulunan ve bankalardan kredi çekmekte zorlanan esnaflar bu af ile rahat şekilde kredi imkanına kavuşacaklardır. Esnafa sicil affı ile birlikte bu durumda olan esnaflar 50 Bin TL Faizsiz Kredi imkanından da yararlanabileceklerdir.

Esnafa İşsizlik Fonundan Faydalanma Hakkı Geliyor

Sigortalı çalışanların faydalandığı İşsizlik Fonu yapılacak düzenlemeyle Esnaflara da destek olmaya başlayacak. İşsiz kalan esnaf belirlenen süre içerisinde İşsizlik fonundan maaş alabilecek ve yeni bir iş bulana kadar hayatını idame etmesi sağlanacaktır.

Nefen Kredisi İle KOBİ’ler Nefes Alacak

%16 – 20 arasındaki faiz oranlarıyla kredi bulabilen KOBİ lere nefes aldıracak %9.9 faizli 1 yıl vadeli kredi başvuruları da başlıyor. Ziraat Bankası ve Denizbank işbirliği ile verilecek kredi için KOBi ler bağlı bulundukları oda ve borsadan üye olduklarına dair belge ile  başvuru yapabileceklerdir. Ayrıca Kredi Garanti Fonu (KGF) KOBİ lere %85 oranında kefalet sağlayacak ve böylece işletmeler daha rahat şekilde kredi imkanına kavuşacaklardır. Nefes Kredisi İle KOBİ lere 5 Milyar TL kredi imkanı sağlanacaktır.

 

Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Başvuruları Başlıyor.” için 3 yorum

 • Aralık 31, 2016 tarihinde, saat 8:44 pm
  Permalink

  Devlet hibe desteğinden yararlanmak istiyorum

 • Ocak 4, 2017 tarihinde, saat 2:56 pm
  Permalink

  Hibeden yararlanmak isterim kücük baş hayvanımda var

 • Ocak 29, 2017 tarihinde, saat 4:17 pm
  Permalink

  bende askerden yenı geldım buyuk bas hayvancılıga gırmek ıstıyorum 5 tane buyuk bas hayvanım var ama bu sayıyı artırmak ıstıyorum

Yorumlar kapatıldı.