Yurtdışı Alışverişte Gümrük İşlemleri

Günümüzde, artık yurt dışından alışveriş yapmak oldukça fenomen haline geldi diyebiliriz. Özellikle sitelerin ve ürünlerin çeşitliliği, teknoloji ile birlikte gelişen altyapılar ve kargolama sisteminin düzgünlüğü sebebiyle, bundan beş yıl önce hayalini bile kuramayacağımız alışverişleri bir tık ile yapabilmek şu anda ne güzeldir ki mümkün.

Durum böyle olunca, bu kadar kolaylığın içinden de elbette ki bazı sorunlar çıkabiliyor, bize de bu sorunları çözmek geliyor. Öncelikle, yurtdışından alışveriş yaparken yaşayacağınız en büyük sorunlardan birisiyle başlayalım: Gümrük işlemleri. Özellikle yurtdışından elektronik cihaz getirmek isteyen insanların sık sık yakındığı sorunların en başında gelmektedir.

Yurtdışı Alışverişte Gümrük İşlemleri

Ülkemizde yurtdışından ürün almak belirli kurallara tabidir. Öncelikle şunu belirtelim ki yurt dışından siparişle telefon getirtmek kesinlikle yasak. Değeri ne olursa olsun gümrüğümüze gelen cep telefonları hemen gerisin geri gider. Ondan sonra siz satıcıyla paranızın iadesi için uğraşmak zorunda kalırsınız. Yurtdışından telefon almak isteyenler buradaki makalemizi inceleyebilirler.

Yurtdışından alacağınız ürün cep telefonu gibi yasaklı değil ise 75 Euro bedele kadar değersiz ürün olarak kabul edilir ve hiçbir gümrük ücreti ödemeden kapınıza kadar ulaşır. Peki ürününüz 75 Euro dan daha pahalı ise o zaman 2 yöntem var. Bunlardan 1. Ve yasal olan aldığınız ürüne 1500 Euro ya kadar %18 KDV ödeyerek sahip olabilirsiniz. Bazen bu vergi oranına rağmen aldığınız ürün buradaki fiyatından daha ucuz olabiliyor. 1000 Euro olan ürün için 180 Euro gümrük vergisi ödeyerek sahip olabilirsiniz.

2. yöntem önermediğimiz illegal yöntem ama bazen ihtiyaç duyulabiliyor  Bazen 80 – 90 Euro olan bir ürün almak isteyebilirsiniz fakat gidip gümrükte işlem yaptıracak zamanınız olmayabilir. O zaman Çinli satıcılara ürünün fiyatını 75 Euro olarak göstermesini hatta faturasını da bu şekilde kesmesini isteyebilirsiniz. Ya da üzerine hediyedir diye not düşürtebilirsiniz. Çinli satıcılar özellikle böyle işlemlerde çok esnekler  Ama bu işlemi pahalı ürünlerde bence denemeyin çünkü gümrük çalışanları artık bu konularda gayet tecrübe edinmiş durumdalar. Fiyatına inanmadıkları ürünleri İnternet’ten kontrol edip öğrenebiliyorlar  Ondan sonra ürününüzü tekrar geri gönderebilirler.

Yurtdışı Alışverişte Gümrük İşlemleri
Yurtdışı Alışverişte Gümrük İşlemleri

Diğer bir sorun ise, gümrüğün ürününüzü kaybetmesi ki çok sık olmayan bir durumdur. Bu gibi durumlarda, size en başında satın aldığınız site tarafından verilen ürün gönderi takip numarası ile ilgili makamlara giderek bu sorunu kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Barkodlu olan hiçbir şeyin kaybolmayacağını artık günümüzde çok iyi biliyoruz, eski tarihlerde var olan postaların kaybolma olayı artık 2015 yılında pek de mümkün değil.

Özellikle Çinli sitelerden (aliexpress ..vb) aldığınız ürün kargolanınca size verilen kargo takip numarsını PTT ürün kargo sorgulama sayfasından da takip edebilirsiniz. Böylece ürününüzü her an takip edebilirsiniz. Ama peşinen söyleyelim Çin’den ürün aldığınızda sabırlı olmanız lazım. Genelde kargo 15 – 90 gün arasında değişiyor. Aldığınız satıcıya ürünün kaç günde ulaşacağını sorabilirsiniz.

PTT Kargo Takibi: http://www1.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta_yeniweb221214.php