Hibrit otomobil nedir nasıl çalışır

Hibrit otomobil, otomobil endüstrisinin geldiği en son noktalardan kesinlikle birisidir, diğeri ise şüphesiz ki elektrikli otomobillerdir. Bu otomobillerin genel özelliklerinden bahsedecek olur isek, Hibrit tarzı otomobiller şehrin akıcı olmayan trafiğinde ya da aracın pek kullanılmadığı, hareket etmediği durumlarda benzin motorunu geçici olarak devre dışı bırakarak, aracın elektrik motoru içerisinde çalışmasından kaynaklanan durumdur.

Yarı benzinli, yarı elektrikli araçlar diyebiliriz bunlar için. Peki, bu araçlar ne gibi bir tasarruf sağlıyor bizim aracımıza ve cüzdanımıza? Hibrit Otomobil kullandığımızda, benzine ihtiyaç duyulmayan anda aracın elektrik motoruyla çalışması demek, elektrik motoruyla çalışan zaman içerisinde tamı tamına sıfır emisyon yapması demektir. Yani, kısacası, aracın hiçbir şekilde benzin harcamaması demektir ki bu da çok ama çok büyük bir tasarruf sağlamaktadır.

Hibrit otomobil nedir nasıl çalışır

Hibrit Otomobil Nedir Nasıl Çalışır
Hibrit Otomobil Nedir Nasıl Çalışır

 

Zaten, detaylı bir şekilde incelendiğinde ortaya çıkacağı gibi, Hibrit otomobil elektrikli araçlara bir geçiş formu niteliğindedir diyebiliriz. Bu tür araçlar şu anda kullanımda ve oldukça yaygın, sadece Hybrid Otomobil üreten firmalar bile bulunmakta günümüzde. Hal böyle olunca, tamamen elektrik ile çalışan araçlara biniyor olmamız hiç de uzak gelmiyor bize.

Avrupa’da ise bir çok yerde elektrikli araçlar için şarj istasyonlarını kolay bir şekilde görebilirsiniz. Her ne kadar Türkiye’de hibrit otomobil çok meşhur olmasa da, pazar payı yadsınamayacak kadar fazla, bunu söyleyebiliriz. Her ne kadar şu anda pek çok otomobil üretici devler bunu kabul etmese de, bu hibrid araçların çok kısa bir süre içerisinde günümüz otomobillerinin yerini alabileceğini kolaylıkla söyleyebiliriz. Özellikle önümüzdeki 100-150 sene içerisinde bitecek petrol rezervlerini de göz önüne alır isek, bu araçların sokaklarda çok sık görülmesi, günümüz araçlarına hiç rastlanmaması hiç de olasılık dışı bir durum değil, aksine olması gereken en mantıklı durum.

Şu anda Honda, Lexus, Totoya gibi üretici firmalar, ürün skalalarında Hibrit otomobil araçlara yer verse de, önümüzdeki dönemlerde diğer otomobil devlerinin de bu konu üzerine büyük yatırımlar yapacağını ve bu üretime başlayacağını görebileceğiz. Umarız ki, bu otomobiller hayatımızda bir an önce yer edinir ve kendileri de yerini tamamen elektronik olan araçlara bırakırlar, böylece çevre katliamının da önüne geçmiş oluruz.

Hibrit Otomobil Modelleri:

http://www.sahibinden.com/honda-civic-1.4-hybrid

http://www.toyota.com.tr/new-cars/prius/index.json