Home / Yeni İş Fikirleri / Lavanta Ekimi ve Üretimi ile Yüksek Gelir Fırsatı

Lavanta Ekimi ve Üretimi ile Yüksek Gelir Fırsatı

Son dönemlerde verilen destekler ve tanıtımlarla ülkemizde lavanta ekimi %87 arttırıldı. Uçucu bir yaşa sahip olan lavanta ile yüksek gelir elde edilirken, tarlaların çiçek açımında ki muhteşem görüntüsüyle turizm ile de ayrı bir kazanç getirmektedir.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek, lavantanın ağır ve taban suyu yüksek topraklar haricinde ülkemizin pek çok yerinde yetiştirilebileceği ayrıca da hasat makineleri tarafından kolayca hasadının yapılabildiğini belirtti.

Ülkemizde en çok Trakya bölgesinde ekimi yapılan lavanta ayrıca Isparta gibi çiçek ekimi konusunda uzman şehirlerde de ekilmeye başlandı. Ülkemizin pek çok bölgesinde yetiştirilmeye müsait 6 çeşit lavanta türü ekimi

İlaç ve kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanılan lavanta özellikle uçucu özellikteki yağı ile üreticisine yüksek gelir imkanı sunmaktadır. Dekara 8-10 litre lavanta yağı elde edebilen üreticiler bu yağı yüksek fiyatlardan pazarlayabilmektedirler.
Lavanta yağı Avrupanın en büyük üreticileri olan Fransa ve Bulgaristan’da 80-100 Euro arasında alıcı bulmaktadır. Lavantanın en önemli avantajlarından bir tanesi ekim yapıldıktan sonra 10 sene boyunca ürün vermeye devam etmesi bu süre içerisinde tekrar ekime ihtiyaç duymamasıdır.

Lavanta Tarlaları Turist Akınına Uğruyor

Ayrıca lavanta bahçeleri çiçek açma dönemi olan Haziran ve Temmuz aylarında yoğun turist akınına uğruyor. Lavanta bahçelerini gezmek ve fotoğraf çekmek isteyen turistler özellikle yurdun dört bir yanından bahçeleri ziyaret ediyor.

Çiçek üretiminde önemli bir yere sahip olan Isparta ilinde en çok lavanta tarlalarının bulunduğu Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü yaz sezonunda 20 bin yerli ve yabancı turisti  ağırlamaktadır. Köy Muhtarı Mehmet Aydemir köylerinde 50 yıldır lavanta ekimi yaptıklarını belirterek, hazine arazilerinin de ekilmesiyle birlikte son yıllarda lavanta ekiminin 2 kat arttığını belirtti. Büyük tarlalarda ekilen lavantalar çiçek açma döneminde köyü görsel bir şölen alanına çevirerek turistlerin büyük ilgisi çekmektedir dedi.
Bu sayede köylüler ürettikleri lavantalardan para kazanırken yaz sezonunda da turizmden ek gelir elde etmekteler. Köyün imkanlarının geliştirilmesi ile bu turizm ana gelir kaynağı haline getirilmesi de planlanmaktadır. Köyde turizmden daha iyi yararlanmak için Lavanta Kokulu Kadın Kooperatifi de kuruldu.

About admin

Check Also

Simental Türü Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Ana vatanı İsviçre ve Avusturya olan Simental türü sığır yetiştiriciliği ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Simental …