Home / Hibe Krediler / Ahır Yapımı için %50 Hibe Destek Başvuruları Başladı

Ahır Yapımı için %50 Hibe Destek Başvuruları Başladı

Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki illerde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi ne ilişkin 2017 yılı uygulama rehberi yayınlandı. Buna göre Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği (Tebliğ no:2015/4) kapsamında  “Ahır ve ağıl inşaatları için %50  hibe desteği” başvuruları 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile başlamış olup, son başvuru tarihi  31 Mart 2017’dir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hibe programı kapsamında yeni Ahır ve Ağıl yapımında %50 Geri Ödemesiz Kredi verilecektir.

Büyükbaş hayvancılık için 10-49 baş arası ahır, küçükbaş hayvancılık için de 100-200 baş arası ağıl yapımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatları üzerinden %50 destek DOKAP tarafından verilecektir.

Tapu sorunu yaşayan çiftçiler için Milli Emlak Müdürlükleri ve İl Özel İdaresi ile koordine halinde çiftçilere yardımcı olunacaktır. Ayrıca çiftçilere mimari projeler konusunda il müdürlükleri gereken desteği sağlayacaktır.%50 Geri Ödemesiz Krediden Kimler Faydalanabilir?

 • Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olması,
 • En az 10 en fazla 49 baş anaç sığır (15 ayı doldurmuş dişi) veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi (12 ayı doldurmuş dişi)  kapasiteli işletmeye sahip olması
 • İşletmelerinin başvuru tarihinden en az 1 yıl önce kayıt altına alınmış ve  aktif işletmesi  olması gerekmektedir. İşletme devri kabul edilmemektedir.
 • 2017 yılı için başvurular Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce Ocak, Şubat ve Mart aylarında alınacaktır.  Son başvuru tarihi ise 31 Mart 2017‘dir.

Başvuruda İstenecek Evraklar Nelerdir?

 1. Hayvan Varlığı Belgesi
 2. İşletme Tescil Belgesi
 3. Anaylı Tapu Kaydı
 4.  Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 5. 2 Adet boş CD
 6. Hibe Başvuru Formu (Ek-1)
 7. Hibe Başvuru Formu, Ek-1, Ek-2, Ek-4
Ahır İnşaatında Hangi Alanlara Hibe Desteği Veriliyor?

Ahır yapımı, gübre sıyırıcı, gübre çukuru, yem deposu, silaj çukuru, süt sağım odası ve soğutma sistem odası inşaatları veya bunlardan herhangi biri ve/veya esaslı onarımı hibe kredi desteği kapsamındadır.

Ağıl İnşaatında Hangi Alanlara Hibe Desteği Veriliyor?

Ağıl, yem deposu ve yıkama ünitesi (Koyun-keçi Banyoluğu) inşaatları veya bunlardan herhangi biri ve/veya esaslı onarımı hibe kredi desteği kapsamındadır.

Başvuruda bulunmak isteyen çiftçilerin bağlı bulundukları ilin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. İlçe Müdürlüklerinde başvuru alınmayacaktır. Başvurular 1 Ocak 2017 tarihinde başlamış olup 31 Mart 2017 tarihine kadar devam edecektir.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin Yeni İş Fikirleri ve Kredilerden  anından haberdar olun.

About admin

Check Also

Devlet Arazileri Ekilmek Üzere Çiftçiye Kiraya Verilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, boş kalan ekilmeyen devlet arazilerini düşük bir kira …

4 comments

 1. Bende faydalanmak istiyorum

 2. Kullandığınız tesis fotoğrafı VaN’da kurulu bulunan VOTAŞ tesislerinden bir fotoğraftır, ben o tesisin müdürüyüm ve bu fotoğraf çekilirken oradaydım, görünce sevindim doğrusu

 3. Bu kurum yòneten kardeşim biz bu hayran teysiz kurmak istiyoruz da bize destek olacak kış bulamadık bize yardım ci olur musunuz

 4. Bende büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum. Erzurumda yerim var ahır yapmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz.