Home / Yeni İş Fikirleri / Büyükannelere Toruna Bakım Maaşı Geliyor – 420 TL Maaş

Büyükannelere Toruna Bakım Maaşı Geliyor – 420 TL Maaş

Hem çalışan kadınları hem de torunlarına bakan büyük anne ve büyük babaları ilgilendiren müjdeyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu verdi. Özellikle çalışan kadınların en büyük problemi olan çocuklarına bakıcı temin etme sorunu büyük anneye verilecek maaşla çözüme kavuşacak dedi.

Bakan Müezzinoğlu başlatılan projeyle torununa bakmakta olan büyük annelere verilecek maaş ödemesiyle çalışan bayanların daha rahat edeceğini ve bakıcı maliyeti yüzünden işlerini bırakmak zorunda olmayacaklarını belirtti. Ayrıca torunlarına bakmakta olan büyük annelerinde ek bir gelire kavuşacağının müjdesini verdi.

Yapılan son açıklamalara göre verilecek maaş miktarı ve büyükannelerde aranacak kriterler belli olmaya başladı. Bakan Müezzinoğlu öncelikle torunlarına bakacak büyükannelerin sağlıklı olması gerektiğini belirtti. Kendi kendine bakacak durumda olmayan büyükannelerin bakıcı olarak kabul edilmeyeceğini belirtti. Ayrı maaş ile ilgilide açıklama yapan Müezzinoğlu pilot illerde uygulanacak maaşın asgari ücretin net %30’u olmasını düşündüklerini söyledi. Buda bakıcı aylığının 2017 yılı için 420 TL olacağını gösteriyor. Nihayi kararın ise pilot illerdeki uygulamalardan alınan sonuçlarına göre verileceğini söyledi.

İlk etapta 3-4 ilde uygulanacak bakıcı büyükanne projesinden 5-6 bin ailenin faydalanacağını söyleyen bakan Müezzinoğlu “Bu illerdeki tecrübeler projenin nasıl ilerleyeceği hakkında önemli bilgiler verecektir. Buradaki tecrübelerle bakıcı maaşının Türkiye genelinde uygulanmasının planlandığını” söyledir.

 

Bakıcı Ücreti Yüzünden İşi Bırakan Kadınlar Çalışmaya Devam Edebilecekler

Özellikle yüksek bakıcı ücretleri yüzünden pek çok bayan çalışan işlerini bırakmak zorunda kalıyordu. Özellikle asgari ücretle çalışan bayanlar 500-1500 TL arasını bulan bakıcı veya kreş ücretleri yüzünden çalışma hayatından çekilip evlerinde çocuklarına kendileri bakıyordu. Büyük annelere verilecek bu destek ile bayanların çalışmaya devam edebilmesi planlanmaktadır. Ülkemizde %27 olan kadın çalışma oranı yapılan düzenlemelerle ve verilen desteklerle %33’e çıkartıldı. Fakat bu oranın %40 üzerinde olmasını planladıklarını söyleyen Bakan Müezzinoğlu torun bakım maaş desteği ile bu oranı yakalamak için önemli bir adım attıklarını belirtti.

Uygulama 3 pilot ilde başlatılacak ve 6 ay içerisinde tüm Türkiye’nin kapsam içerisine alınması planlanmaktadır.Torun Bakım Ücreti Ne Kadar Olacak?

Bakan Müezzinoğlu’nun yaptığı son açıklamada pilot illerde bakıcı aylığı için net asgari ücretin %30’u kadar bir rakamın düşünüldüğünü söyledi. Buda 2017 yılı için 420 TL gibi bir etmektedir.

Henüz maaşla ilgili kesinleşmiş bir karar yok ve planlamanın devam ettiği belirtildi. Fakat biz diğer ödemelerle karşılaştırarak bu desteğin ne kadar olabileceği hakkında tahmin yürütebiliriz.

İşte devletin ödediği diğer destekler;

65 Yaş Üstü Yaşlılık Maaşı             : 220 TL (Aylık)
%40-%69 Engelli Maaşı                 : 330 TL (Aylık)
%70 ve üzeri Engelli Maaşı            : 500 TL (Aylık)
18 yaşından küçük Engelli Maaşı : 330 TL (Aylık)

Engelli Bakıcı Maaşı                        : 950 TL (Aylık)
Uzmanların görüşüne göre toruna bakım maaşının çok yüksek olması beklenmemektedir. Bu oranın sembolik bir rakam olarak zaten bu görevi yapmakta olan büyük anne ve büyük babaların ödüllendirilmesi planlanmaktadır. Bu rakamın yukarıdaki desteklere bakılırsa en az 65 yaş üstü aylık olan 220 TL olması düşünülmektedir. Tabi Bakanlıktan bu konuyla ilgili bir sürpriz yapılarak daha yüksek bir ödemede gerçekleşebilir.

Büyük annelere ödenecek toruna bakım maaşı ile ilgili gelişmeleri sayfamızdan paylaşacağız. Bizi Facebook sayfamızdan takip ederek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

About admin

Check Also

Simental Türü Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Ana vatanı İsviçre ve Avusturya olan Simental türü sığır yetiştiriciliği ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Simental …