Home / Editörün Seçtikleri / 2017 Yılı Asgari Ücret Belli Oldu İşçi Net 1404 TL Alacak

2017 Yılı Asgari Ücret Belli Oldu İşçi Net 1404 TL Alacak

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yapılan son toplantı ile asgari ücreti belirledi. Buna göre 2017 yılı için asgari ücret bürüt olarak 1.777 TL 50 Kuruş, işçinin eline geçecek olan net maaş ise 1.404 TL olacaktır.Asgari Ücrete %8 Zam Yapıldı

Bakan Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklama ile asgari ücrette %8 artış sağlandığını dile getirerek yapılacak artışın eskiden olduğu gibi 4+4 şeklinde iki kademeli değil, tamamının tek seferde yansıtılacağını belirtti. Aslında Bakanlığın ve işveren temsilcilerinin talebi iki kademeli bir artıştan yanaydı. Fakat yetkili  işçi sendikası Türk-İş’in talebi üzerine tek seferli zam ile çalışanlar %8 lik artışa Ocak ayında kavuşmuş olacaktır.

Evli ve 3 Çocuklu Çalışan Net 1.500 TL Alacaktır.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklama ile evli ve 3 çocuğu bulunan asgari ücretli çalışanın yapılacak çocuk ve aile yardımları ile eline net 1.500 TL geçeceğini belirtti. Bakan Müezzinoğlu 2017 enflasyon beklentisinin %6.5 oranında olduğunu belirterek, yapılan %8’lik zam ile çalışanların enflasyon karşısında maaşlarının erimesinin de önüne geçildiğini belirtti.

Türk-İş 1.600 TL Talep Etmişti

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda yetkili işçi sendikası olarak bulunan Türk-İş 2017 yılı için asgari ücretin 300 TL lik artış ile 1.600 TL olmasını ve ayrıca yapılacak zammın iki kademeli değilde tamamının tek seferde Ocak ayında yansıtılmasını talep etmişti. Bakan Müezzinoğlu  yaptığı açıklama ile Türk-İş’in tek kademeli zam talebinin kabul edildiğini açıkladı.
Disk ise asgari ücretten alınan vergilerin iptal edilmesini talep ederek asgari ücretin en az net 2.000 TL olması gerektiğini savunmuştu.

İşveren temsilcileri ise geçen sene yapılan 300 TL’lik zamdan sonra bu sene asgari ücrete her hangibir zam yapılmamasını talep etmişti.

About admin

Check Also

500 Bin Gence İş İmkanı

Hükümetin durgunlaşan piyasayı hareketlendirme ve yükselen genç işsizlik yüzdesini düşürme amaçlı başlattığı istihdam seferberliğine destekler …