Home / KOSGEB / Zorunlu Bireysel Emeklilik (BES) Nedir ?

Zorunlu Bireysel Emeklilik (BES) Nedir ?

2017 yılı itibari ile hayatımıza yeni bie kavram daha giriyor Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi. Kısa adı BES olan Bireysel Emeklilik Sistemi aslında uzun zamandır ülkemizde bulunan bir emeklilik fonudur. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren ise çalışan sayısına göre artık zorunlu hale gelmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Gelişmiş ülkelerde çok uzun yıllardır uygulanmakta olan ve hem çalışana hemde birikimin yapıldığı ülkeye büyük katkıları olan bir tasarruf fonudur Bireysel Emeklilik Sistemi. Ülkemizde benzer sistemler bazı kurumlar tarafından kullanılmaktaydı. Bunun en önemli örneği Ordu Yardımlaşma Kurumu olarak da bilinen OYAK fonudur. OYAK asker üyelerinin maaşlarından her ay belirli bir kesinti yaparak bunu değerlendirir. Kişi emekli olduğunda da OYAK fonunda birikmiş olan parasını toptan alabilmektedir. Bu rakam askerin görev süresi, kesinti miktarı ve rütbesine değişmektedir. Emekli olan bir asker 50 Bin TL ile 300 Bin TL arasında bir emeklilik tutarına sahip olabilmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminin asıl amacı sizi küçük miktarlar yatırarak tasarruf etmenizi sağlamak ve özellikle emeklilik döneminizde daha rahat bir yaşam sürmenizi sağlamaktır. Özellikle Avrupa, Amerika ve Japonya’da uzun yıllardır uygulanan sistemlerle emekliler ciddi bir gelir kaynağına kavuşmuşlardır. Emekli olan bir kişinin dünyanın her yerinden geliri düştüğünden dolayı Bireysel Emeklilik Sistemleri bu düşüşü telafi etmektedir.
Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Ne Zaman Başlayacak? Kimleri Kapsayacak?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi 1 Ocak 2017 tarihinde başlayacak ve 1972 yılı ve sonrasında doğanları kapsayacaktır. Sisteme ilk olarak 1000 ve üzeri çalışanı olanlar dahil olacaktır. Bu işletmelerde çalışanlar 1 Ocak 2017 tarihi ile zorunlu olarak girmiş olacaklardır.

1000 ve üzeri çalışanı olanlar 1 Ocak 2017;
Memurlar (genel ve özel bütçeli idareler)  ve 250 – 999 arası çalışanı olanlar 1 Nisan 2017;
100 – 249 arası çalışanı olanlar 1 Temmuz 2017;
Mahalli İdareler ve KİT ler 1 Ocak 2018;
10-49 çalışanı olan işletmeler 1 Temmuz 2018;
5-9 çalışanı olan işletmelerse 1 Ocak 2019 tarihinde sisteme gireceklerdir.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin Yeni İş Fikirleri ve Hibe Kredilerden  anından haberdar olun.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminde Maaşımdan Ne Kadar Kesilecektir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik ile çalışanların maaşlarından %3 lük bir kesinti yapılacaktır. Bu tutar çalışanın maaşına göre en düşük 50 TL ile en yüksek 321 TL arasında değişecektir.

Ayrıca bu oranı 2 katına kadar arttırmaya, %1 e kadar indirmeye ve belirli bir maktu limit getirmek üzere Bakanlar Kuruluna da yetki verilmiştir.
Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Ülkemizde uygulanan bireysel emeklilik sistemi şuan dünyadaki en karlı yatırım araçlarından birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sisteme girdiğiniz andan itibaren %25 devlet katkısına kavuşacaksınız. Eğer maaşınızdan her ay 100 TL kesiliyorsa buna 25 TL de devlet katkısı eklenecektir. Ayrıca fonda biriken paranızı bir yatırım aracına da bağlayarak artı gelir elde edebileceksiniz.

Eğer riske girmeyim derseniz fonunuzu devlet tahvillerine bağlayarak yıllık %8-10 arası bir getiri daha sağlayabilirsiniz. Bu durumda yıllık getiriniz %35 civarına gelecektir ki bu çok yüksek bir getiri oranıdır.

İsterseniz fonunuzu dolar, altın, hisse senedi gibi yatırım araçlarında da değerlendirebilir veya Bireysel Emeklilik Fonlarının oluşturmuş olduğu sepetleri kullanarak gelirinizi arttırabilirsiniz.

Yani kısacası küçük küçük yatırmış olduğunuz paralar size emeklilik zamanında çok ciddi bir tutar olarak geri dönecektir. Eğer emeklilik zamanınızda paranızı toptan çekmek yerine emekli aylığı şeklinde almak isterseniz ilave %5 daha devlet katkısı sağlanacaktır.

Basit bir hesapla aylık 100 TL kesinti yapılan bir çalışan devlet katkısı ve fon getirisi ile beraber yıllık 1.600 – 1.700 TL biriktirebilir. 30 yıl sonra emekli olursa yaklaşık 50.000 TL emeklilik ikramiyesine sahip olabilecektir. Buda özellikle memurlar için çift ikramiye anlamına gelmektedir. Şuan emekli olan memurlarda 50-60 Bin TL civarı ikramiye almaktadırlar. Tabi bugün sisteme giriş miktarınızı arttırarak bunu katlama imkanına da sahipsinizdir.

Sistemden Nasıl Çıkabilirim?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi çalışanlar için sadece 2 ay zorunlu olacaktır. Bunda amaç çalışanların sistemi tanıması, farkındalığın oluşması ve çalışanlarımızın tasarrufun önemini anlamasıdır. Verilecek %25 devlet desteği + belirlenen yatırım aracı ile getiri elde edebilmesi ile sistem oldukça cazip hale gelmektedir.

Fakat sistemden çıkmak isteyenler 2 ay sonunda yapılan sözleşmeye göre işverenine veya emeklilik şirketine başvurabileceklerdir. Başvuru sonrası 10 iş günü içerisinde sisteme yatırılan paraları ve varsa fon getirileri çalışana iade edilecektir. Fakat devlet katkısı olan %25 çalışana ödenmeyecektir.

Devlet katkısından faydalanabilmek için sistemde en az 3 yıl kalmanız gerekmektedir. O zaman devlet katkısının %15’ini alabileceksiniz. Devlet katkısının tamamını alabilmek için sistemde 10 yılınızı doldurmak ve 56 yaşını geçmiş olmak gerekmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminin Ülkeme Faydası Olacak mı?

Bireysel Emeklilik Sistemlerinin aslında en büyük faydası ülkemiz ekonomisine olacaktır. Gelişmiş ülkelerin tamamı bu tip fonlarla ayakta durmakta ve gelişimlerini sürdürebilmektedirler. Emeklilik Fonlarında biriken paralar o ülkenin yapacağı borçlanmalarda veya yapılacak yatırımlarda kullanılabilmektedirler. Böylece ülke daha düşük faiz ve vadelerle borçlanabilmekte, yatırımlara daha düşük oranlarda finansman sağlanmaktadır. Bu durumda ülkeyi dış şoklara karşı korumaktadır.

Avrupa Amerika ve Japonya’da yüzlerce milyar dolar büyüklüğe erişmiş emeklilik fonları bulunmaktadır. Bu fonlar bu ülkelerin geleceği için birer teminattır. Ülkemizde bu büyüklükte fonlara sahip olduğunda dış borçlanmaya daha az ihtiyacı olacak ve faizlerin düşürülebilmesi için önemli bir avantaja sahip olacaktır. Ülkemizde faiz oranlarının yüksek olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi dış kaynağa olan ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır.

Bundan dolayı Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemi sadece kendimiz için değil ülkemiz içinde stratejik bir öneme sahiptir. Bizin sisteme vereceğimiz 50-100 TL ler hem kendi hem de ülkemiz geleceğini garanti altına almak için çok değerlidir.

 

About admin

Check Also

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu) Destekleri ve Hibe Kredileri

Gelişmekte olan ve yarı gelişmiş ülkelerde kent ve kırsal alanlar arasında yaşam şartları açısından pek …

One comment

  1. kusura bakmayın inanmadığım bir sisteme kaydolmak istemiyorum hiç boş yere övmeyin .
    sadece bende zorunlu emeklilik adı altında maaşımdan zorla para kesilmek isteniyor .daha doğrusu el koyuluyor .
    ben bunu kabul etmiyorum .
    birde bu yetmiyormuş gibi maşımdan birde vergi kesilecek eeeeeeeee bana ne kalıyor.
    ne yiyip ne içeceğim .burakın bunları