Home / KOSGEB / KOSGEB Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Başvuruları Yeniden Başlıyor

KOSGEB Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Başvuruları Yeniden Başlıyor

Başbakan Binali Yıldırım tarafından müjdesi verilen Esnaf ve KOBİ lere 50 Bin TL Faizsiz Kredi için başvurular bitti. Faizsiz Kredi almaya hak kazanan işletmelerin büyük çoğunluğunun işlemleri tamamlandı ve kredilerine kavuştular. Krediyi alan işletmelerin memnuniyeti ve işe yararlılığını göz önünde bulunduran Başbakan Binali Yıldırım kredinin 2017 yılında da devam etmesini ve esnaflara kullandırılması talimatını verdi.

Başvuran ve Şartları Uyan Tüm Esnaf ve KOBİ lere Faizsiz Kredi Verilecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile KOSGEB Başkanı bir arada basın toplantısı düzenledi. Toplantının konusu KOBİ lere yönelik olarak sıfır faizli kredi imkanının genişletilmesiydi.

Bakan Özlü yaptığı açıklamada 1 yılı ödemesiz 3 yıl vadeli ve sıfır faizli kredi için çok yoğun bir talep aldıklarını ve ilk planda 15 bin Esnaf ve KOBİ nin faydalandığı krediden 2017 yılı içerisinde şartları uyan geri kalan işletmeleri de faydalandırmak istediklerini belirtti.

Bu kredi ile ilgili 2017 yılı için 2.5 Milyar TL kaynak ayrıldığını ve bu kaynağın şartları uyan ve başvuru yapan işletmelere kullandırılacağı belirtildi. Daha önce başvurusunu yapan ve KOSGEB beyannamelerini güncelleyen işletmelerin tekrar başvuru yapmasına gerek yoktur. Daha önce başvuru ve beyanname güncelleme işlemi yapmayan işletmeler ise 10 – 20 Şubat 2017 tarihleri arasında başvuru yaparak Faizsiz Krediye kavuşma imkanına sahip olacaklardır. Başvuru işlemleri sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresinden gerçekleştirilecektir.

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı son açıklama ile 15 Bin kişinin faydalanması planlanan bu kredi için tüm imkanların seferber edilerek şartları uyan tüm esnaf ve KOBİ ye verileceğini söyledi. Gerekirse başka kaynaklardan aktarmalar yapılarak esnafımıza ve KOBİ lerimize bu imkanı sağlayacağı belirten Başbakan Binali Yıldırım “Bunun planlamasını yapıyoruz. Eğer başvurmuş, şartları uyuyor ve başka imkanlardan faydalanmıyorsa 50 Bin TL Faizsiz Kredi vereceğiz” dedi.
450 Bin KOBİ ve Esnaf  Beyannamelerini Güncelledi

Faizsiz krediye başvuru yapabilmek için öncelikli olarak işletmelerin KOSGEB veritabanında bulunan beyannamelerini güncellemeleri gerektiği açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra 10 gün içerisinde 450 bin işletme beyannamelerini güncelledi. Bu rakam esnaf ve KOBİ lerin faizsiz krediye talebin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. İlk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli ve faizsiz kredi işletmeler için can suyu olacağı ve son dönemde piyasalarda yaşanan dalgalanmalardan en az etkiyle çıkmaları sağlayacağı düşünülüyor. Krediye başvuran işletme sayısının 200 bine yaklaştığı belirtiliyor. Krediye hak kazananların yapılacak yoğun çalışma ile en kısa zamanda açıklanacağı belirtilmektedir.

Hangi İşletmeler Daha Şanslıydı?

 Başkan Recep BİÇER  Faizsiz krediden 15 Bin işletmenin faydalandırılacağını belirterek, dağılımın il bazında olacağını ve illerin işletme sayılarına göre kontenjan belirlenerek kendi aralarında puanlanacağını ve buna göre listelerin hazırlanacağını belirtti. Bu sıralamada özellikle 1-9 arası işçi çalıştıran ve cirosu 1 Milyon TL altında olan işletmelere öncelik verileceğini belirtti. Mikro işletmelerin daha çok krediye ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Recep Biçer bu sebepten dolayı mikro işletmelere daha ağırlık verileceğini belirtti.

Eğer bu mikro işletmeler arasında eşitlik varsa çalışan sayısı ve ciro göz önünde tutularak kazananlar listesi belirlenecek.

Sicil affı geliyor. 11.5 milyon kişi kara listeden çıkacak. Sicil affından kimler nasıl faydalanacak. Tıklayınız.

Bu Krediyi Almaya Hak Kazanan Firmalar Krediyi Nasıl Alacak?

Yaklaşık 200 Bin başvuru arasından belirlenecek olan 15 bin işletme  ilan edilecek. İlan edilen listeler  anlaşmalı olan 9 bankaya da gönderilerek kredilerin kullanılmasına başlanılacak.

50 Bin TL Faizsiz Kredi almaya hak kazanan işletmeler bu 9 bankanın birine giderek işlemlerini yaptıracak ve kısa sürede krediye kavuşacak.

Başvuru Yapılacak Bankalar: Türkiye Halk Bankası , Vakıfbank,  Yapı ve Kredi Bankası, QNB Finansbank, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası ve Denizbank’ dır.
Kredi İçin Harcaması İçin Proje Gerekli mi?

KOSGEB genellikle proje bazlı hibe ve kredi sağlayan bir kuruluştur ve bu kurum aracılığı ile aldığınız krediyi sadece onun izin verdiği kalemlerde harcayabilirsiniz. Fakat bu  faizsiz kredide herhangi bir proje veya ödeme kalemi belirtilmemektedir. Yani işletmeler alacakları 50 Bin TL Faizsiz Krediyi istedikleri şekilde harcama yapma hakkına sahiptir. İlk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli ve faiz ödemesi KOSGEB tarafından ödenecek kredi için 150 milyon TL faiz ödemesini üstlenmektedir.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin tüm gelişmelerden haberdar olun.
“Küçük İşler, Büyük Fırsatlar” isimli yazı dizimizin diğer Yeni İş Fikirleri için tıklayınız.

KOSGEB Başkanı Recep BİÇER’in 50 Bin TL Faizsiz Kredi İle İlgili Son Açıklaması

 


About admin

Check Also

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu) Destekleri ve Hibe Kredileri

Gelişmekte olan ve yarı gelişmiş ülkelerde kent ve kırsal alanlar arasında yaşam şartları açısından pek …