Home / KOSGEB / Sicil Affı Çıktı Kara Listede Bulunan 11.5 Milyon Kayıt Silinecek

Sicil Affı Çıktı Kara Listede Bulunan 11.5 Milyon Kayıt Silinecek

Hükümet piyasanın en çok beklediği sorun için düğmeye bastı. Son dönemde ardı ardına teşvik ve faizsiz krediler ile piyasaya moral ve nakit sağlamaya çalışan hükümet, bu imkanlardan faydalanması zor görülen kara listede bulunan esnaf ve tüketiciler için sicil affı getiriyor.

NOT: Sicil affı 18 Ocak 2017 itibari ile TBMM’de kabul edildi ve 27 Ocak 2017 tarihinde de resmi gazetede yayınlanarak yasalaştı. Artık 6 ay içerisinde borcunu ödeyen veya yapılandıran kişi ve şirketler koşulsuz olarak sicil affından yararlanacak ve sicilleri kara listeden silinecektir.

sicilaffi

 Sicili temizlenen kişi ve işletmeler sorunsuz şekilde kredi imkanına kavuşacaklardır.

KOSGEB Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi imkanı sağlıyor. Ayrıntılar için tıklayınız.

16 Aralık tarihinde Meclise sunulan torba yasa içerisinde yer alan Sicil Affı ile 11.5 milyon kişi ile 2.3 milyon esnaf sicillerini temizleyebilecek ve kara listeden çıkma imkanına sahip olacaklardır. Bu kişi ve şirketler ödenmemiş borçlarından dolayı kara listede bulunmakta ve kredi kullanmaları neredeyse imkansız hale gelmişlerdi.

Bu kişi ve şirketler sicil affından faydalanarak kara listeden çıkmak ve tekrardan sorunsuz şekilde krediden faydalanmak için 6 ay içerisinde borçlarını ödemek veya yeniden yapılandırmasını sağlamaları gerekmektedir.
Kimler Sicil Affından Faydalanabilecek?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının verdiği rakamlara göre sicil affından yararlanabilecek olan kişi ve firma rakamları şöyledir:

Karşılıksız çek Sahipleri: 12 Aralık tarihi itibari ile karşılıksız çeki bulunan 566 bin 116 kişi,
Kredi Kartı Borcu Sahipleri: 31 Ekim itibari ile kredi kartı borcu yüzünden yasal takipte bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi,
Ticari Kredi Borcu Sahipleri: 31 Ekim itibari ile ticari kredi borcu takipte bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi sicil affından faydalanabileceklerdir.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin tüm gelişmelerden haberdar olun.
“Küçük İşler, Büyük Fırsatlar” isimli yazı dizimizin diğer Yeni İş Fikirleri için tıklayınız.

Sicil Affından Yararlanarak Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Şahısların veya şirketlerin sicil affından faydalanabilmesi için 6 ay içerisinde mutlaka kara listeye girmelerine sebep olan borçlarını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları gerekmektedir. Borcunu ödeyen veya yapılandıran kişi ve şirketler hiç bir ön şart veya koşul olmaksızın bu sicillerini temizleyebilecek, kara listenin tutulduğu Bankalar Birliği bünyesindeki Risk Merkezinde bulunan kayıtları silinecektir.
Daha Önce borcunu Ödeyen ve Yapılandıranlar da Sicil Affından Faydalanabilecektir.

Yasa kapsamında önceden ödeyemediği kredi, çek ve kredi kartı borçları yüzünden takibe alınmış ve kara listeye girmiş, fakat daha sonra borcunu ödemiş kişi ve şirketlerde hiç bir koşul aranmadan sicil affından faydalanabileceklerdir. Borcunu kapatmış fakat kara listede yer alan karşılıksız çek sahibi 198 bin 434 kişi, bireysel kredi kartı borcu olan 3 milyon 925 bin 473 kişi, bireysel veya tüketici kredi borcu bulunan 2 milyon 858 bin 195 kişi ve ticari kredi borcu bulunan 1 milyon 573 bin 758 şahıs şirketi ile 122 bin 394 sermaye şirketi sicil affından faydalanarak kara listeden çıkabileceklerdir.

Bu kişiler ve şirketler hiç bir koşul aranmaksızın sicil affından faydalanarak kara listeden çıkabilecek ve sorunsuz şekilde kredi kullanabilmelerinin önü açılmış olacaktır.

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.

Kara Liste Nedir? Nasıl Çıkılır?

Kara liste olarak tabir edilen, sorunlu kredi kartı ve kredi borcu bulunan kişilerin ve şirketlerin kredi geçmişlerinin tutulduğu ve buna göre yeni kredi ve finans işlemlerinden yararlanılırken göz önünde tutulduğu listedir. Bu liste daha önce Merkez Bankası tarafında tutulurken 2o11 yılında çıkartılan kanun ile Bankalar Birliği Bünyesindeki Risk Merkezinde tutulmaya başlandı.

Kara listeye giren bir kişi borcunu ödese dahi bu listede yer almaya 5 yıl boyunca devam etmektedir. Bu durumda kişinin veya kuruluşun yeni kredi kullanma işlemleri sırasında başını ağrıtmakta ve pek çok zorlukla karşılaşmasına sebep olmaktadır.

Dosya Masrafınızı geri iade alın. Geri iade işlemleri için tıklayınız.

Tutulan bu listeler Kredi sağlayan kuruluşlarla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurumundan yetki alan kuruluşlar tarafından erişilebilmekte ve buna göre kişi ve şirketlere kredi sağlanabilmektedir. Genellikle kara listede yer alan şirketlerin yeni krediye erişimleri imkansız veya çok yüksek teminat ve faiz oranlarıyla gerçekleşebilmektedir. Bundan dolayı sicil affı geçmiş dönemde bu listeye düşmüş kişi ve kuruluşlar için hayati bir öneme sahiptir.

Mecliste yapılacak düzenleme ile gelecek olan Sicil Affı kişilere ve şirketlere tek seferde kara listeden çıkmalarını sağlayarak yeni bir sayfa açmalarına imkan tanıyacaktır.

About admin

Check Also

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu) Destekleri ve Hibe Kredileri

Gelişmekte olan ve yarı gelişmiş ülkelerde kent ve kırsal alanlar arasında yaşam şartları açısından pek …

22 comments

 1. Normal kişiler de yararlanabileceği mi acaba

 2. Kredi notu düşük olanlar nasıl bi yol izlemesi lazim

 3. Borcu olmayan ama kara listede olanlar icin sicilin temiz hali hangi tarihte olcak net bi tarih bilen vqr mi

 4. Kredi notu dusuk olanlarda faydalabilecekmi acab lutfen bir bilen varsa bilgi verebilirmi

 5. 3bankaya borcumvar 6ayda 1400 lira magasla hangisini oduycem

 6. Peki icralık durumda olanlarida kapsiyormu

 7. Arkadaşlar benim hic bir bankaya borcum filan yok ve ss k olarak calişyorum net gelirim 4500 tl dir ama askeri ucret yatiriyorlar 1400 tl acil iyitiyacim var paraya cunku kardeşim duyunu yapeceyim

 8. Benim borcum şuan yok çünkü icralık olduktan sonra ödedim ama kara listedeyim. 5 banka oldu dolaşıyorum kredi vermiyorlar. Yalan yasa boşuna inanmayın

 9. hic merak etmeyin bankalar kendileri arayacak bu insanları bu sicil affı sadece insanların kıredi ceksindiye değil bankalarda bunaldı acele etmeyin bankalar bizleri arasın ben emekliyim calışıyorum iki banka var tam vampir gibi kan emici birisi İNG DİĞERİDE AKTİF BANK İNG KIREDİ BORCUMUN YARISINI PEŞİN ÖDEDİĞİM HALDE FAİZİNİ SİLMEDİ HARAM OLSUN AKTİF BANKDA EN YÜKSEK FAİZ UYGULAYAN KAN EMİCİ SÜLÜK GİBİDİRRRRRRRRRRRRRRRR

 10. MUSTAFA KÜÇÜK

  geçmişte garanti bankasıyla bir sorun yaşadım avukatlık oldum ve borcumu ödedim borcu yoktur yazısını aldım şu an hiç bir bankayla sorunum kalmadı acaba ben kredi kullanabilirmiğim

 11. bankalara borcumu ödedim nezaman karalistedençıkarım bilgi almak istiyorum

 12. Kimleri affediyorsunuz farkındamısınız bi araştırın bence affetmezsiniz durüst çalışanları destekleyinde devlete faydası olsun.

 13. Borcum yok ama kara liste deyim bu af böyle durumlarda olanlarda kapsıyor mu zamanında avukatlık icralık olduk ama bitti gitti şükür

 14. İcralıkları kapsamaz.

 15. af demek düşük faizle bütün borçları bir yere toplayıp 90 ay vadeli kredi verip toplumu rahatlatmaktır insanlar nerden para bulup altı ay içinde ödesinler insaf borçları birleştirip maaşdan kesilecek ziraat bankası 2 sene önce yaptı yine dört gözle bekliyoruz….işte böyle olur yardım………………BEKLİYORUZ

 16. benim iki tane Varlık şirketine borcum var bunlar yapılanması için sicil affından nasıl yaralanabilirim

 17. Benimde turkkaset varlık şirketine borcum bu konuda bilgisi olan varmı acaba

 18. ben bankadan sordurdum sicil temizlenmemiş sanırım bu yasa yalan