Home / Yeni İş Fikirleri / 2017 Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi Başvuruları Başlıyor

2017 Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi Başvuruları Başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik 2017 Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Desteği başvurularının yakında başlayacağını açıkladı. 2017 yılı için bazı değişikliklerin olacağını belirten Bakan Faruk Çelik 2016 yılında tamamı ithal olan büyükbaş hayvanların 2017 yılında %40’nın yerli olacağını belirtti. Böylece Kars’taki Erzurum’daki üreticinin de para kazanacağını belirtti.

2017 Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe başvurularında bu sene daha seçici davranılacağı ve geçen sene oluşan mağduriyetlerin giderileceği belirtiliyor. Ayrıca Bakanlık Teşkilatlarında yapılan FETÖ temizliği ile de daha hakkaniyetli bir eleme yapılacağından bahsediliyor. Başvuruların Mart – Nisan aylarında başlaması beklenilmektedir. 30 Bin TL Hibe Kredi ile ilgili detayları anında öğrenmek için Facebook sayfamızı takipte kalınız.

2016 yılında özellikle kırsal kesimde yaşayan gençler arasındaki en önemli gündem maddesi Adalet ve Kalkınma Partisinin 1 Kasım seçimlerinde vaad ettiği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe kredisiydi. 30 Bin TL Hibe Kredi için çok yoğun bir başvuru gerçekleşti. Haliyle bu yoğun başvuruların büyük çoğunluğu elendi. Kazananlar sevinirken, başvurusu red edilen genç çiftçi adayları hayal kırıklığı yaşadı.

2016 yılında Bu Krediyi 19.170 Kişi Almaya Hak Kazandı

Genç çiftçilere Hibe Krediyi Bakanlığın açıkladığı verilere göre 19.170 kişi almaya kazandı. Bakanlık 2016 yılında genç çiftçiler için 450 Milyon TL ödenek ayırdı ve kullandırmaya başladı. Çoğunluklu olarak büyükbaş hayvancılık olmak üzere, küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvan ve mantar üretimi olmak üzere pek çok alanda proje hibe alamaya hak kazandı. Tesislerin büyük çoğunluğu kurulum aşamasında veya yeni faaliyete geçmektedir. Yavaş yavaş hibe alan genç çiftçilerden başarı hikayeleri de gelmeye başladı.
2016 yılı hibe kredi dağıtımı hem bakanlık için hem de genç girişimciler için bir deneme yılı olmuştur. Her ne kadar komisyonlar belirli bir puanlama sistemine göre kazananları belirlese de, başvuranlar arasında büyük hayal kırıklıkları oluştu. Aynı özelliklere sahip bir kişi kazanırken diğeri elenmişti. Tabi bunlarda komisyonlardaki objektifliklerini sorgular hale getirmiş ve acaba burada da torpil dönüyor mu söylentilerinin çıkmasına sebep olmuştu. Aslında burada komisyonlarında işi çok kolay değildi. Proje başvuru sayfasında şablon projeler vardı ve pek çok genç bu şablonları kullanarak başvuru yaptılar. Komisyonların önüne aynı tip ve özelliklere sahip binlerce başvuru geldi. Haliyle onlarda eleme yaparken çok zorlandı ve birazda işi şansa bıraktılar diyebiliriz.

2017 Yılı Genç Çiftçilere Hibe Kredi Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Bu konuyla ilgili henüz Bakanlıktan resmi bir açıklama olmasa da duyumlarımız 2016 yılında olduğu gibi Mart – Nisan 2017 tarihlerinde ön başvuruların alınarak projenin başlatılması yönündedir. 2016 yılı bu proje ile ilgili olarak bir deneme yılı olmuştur. Bakanlığın 2016 yılında ayırdığı 450 milyon TL lik bütçeyi 2017 yılında arttırmasını beklemekteyiz. Özellikle gençler arasındaki işsizlik oranını küçültmek, ayrıca kırsal kesimden büyük kentlere göçün önüne geçmek ve hatta tersi yönde göç sağlamak için bu proje stratejik bir öneme sahiptir. 2016 yılında krediyi kullanan genç çiftçilerin başarısı da bunda önemli bir rol oynayacaktır. Son dönemlerde hibe krediyi alanlardan pek çok başarı hikayesi gelmeye başladı. Eğer bu yaygınlaşır ve proje amacına ulaşırsa Bakanlığın bütçeyi ve krediden yararlanan sayısını ciddi oranda arttıracağını düşünmekteyiz.

Ön başvurular https://gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılacaktır. 

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin, gelişmelerden, Yeni İş Fikirleri ve Hibe Kredilerden  anından haberdar olun.

Üretici Konumunda Olanlar Öne Çıktı

Hibe Kredi almaya hak kazanan genç çiftçileri incelediğimizde başvuru alanıyla ilgili olarak zaten üretici olan ve çalışma yapanların ön plana çıktığını görmekteyiz. Zaten büyükbaş besiciliği yapan kişiler işlerini büyütmek amaçlı başvurduklarında komisyonların bunlara daha fazla şans verdiği görülüyor. Küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvanlar, mantar yetiştiriciliği ve arıcılıkla başvuru öncesinde de uğraşan ve bunu kayıt altına aldıran genç çiftçilerin büyük bir çoğunluğu Hibe Krediyi almaya hak kazanmıştır. Buda gösteriyor ki başvurduğu alan ile ilgili olarak tecrübesi olanlar komisyonlar yani Bakanlık tarafından daha çok tercih ediliyor. Bu kişi bu işi zaten biliyor ve yapıyor, eğer biz buna destek verirsek işini daha da büyütebilir görüşü hakim.2017 Yılı Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi Projesini Alabilmek İçin Ne Yapmalıyım?

Öncelikli olarak şunu kendimize soralım. Siz bir miktar paranızı hayır olsun diye iş kurmak amaçlı olarak birine verecek olsanız kimi tercih ederdiniz? Hayatında hiç koyun beslememiş birini mi seçersiniz, yoksa hali hazırda koyun besliyor ama işini büyütmek için desteğe ihtiyacı olan birini mi? Eminim ki koyun için birine destek verecek olsanız tecrübeli olanı seçerdiniz. Çünkü diğer kişi hayatında hiç koyun beslememiş, yaymamış, sütünü sağmamıştır. Muhtemelen sabah yaymak için çıkaracağı koyunları akşam tekrar eve getiremeyecektir 🙂

İşle kamu kurumları ve kredi veren kuruluşlarla her zaman bu koşullara bakarlar. Destek verilecek alanla ilgili daha önceden tecrübesi olanlar her zaman listenin en başında yer alır. Bundan dolayı eğer sizde Hibe Krediler için başvuru yapacaksanız mutlaka bir alanla ilgili çalışma yapın ve kendinizi kayıt altına aldırın. Büyükbaş düşünüyorsanız 1-2 tane inek veya dana besleyin. Küçükbaş için keçi veya koyun temin edin ve kendinizi çiftçi kayıt sistemine kaydettirin. Veya arıcılık mantar yetiştiriciliği, kanatlı hayvan besiciliği gibi bir alana yönelin ve az miktarda da olsa bakmaya başlayın. Emin olun ki kayıt altına aldırdığınız bu üreticilik size pek çok kapıyı açacaktır. Dikkat ederseniz verilen hibe ve kredilerin büyük çoğunluğu var olan işi büyütmek ve modernize etmek üzerine kuruludur.

Sıfırdan hiç tecrübesiz olduğunuz bir alanla ilgili size bırakın devletin veya özel bankaların destek sağlamasını, pek muhtemeldir ki aileniz bile destek olmayacaktır. Çünkü o işi yapabileceğinize dair henüz bir ümit vermiyorsunuzdur 🙂 Özellikle küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılık, arıcılık ve mantar yetiştiriciliğine başlamak için çok küçük sermayeler de yetmektedir. Eğer uygun bir yeriniz varsa hiç geç kalmadan bu alanlardan biri üzerine çalışmaya başlayınız.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası Alın

Her ne kadar Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Krediyi KOSGEB vermese de, KOSGEB ten alacağınız girişimcilik eğitimi sertifikası sizi diğer adaylar arasında ön plana çıkartacaktır. Dediğimiz gibi hibe krediye başvuran gençlerin büyük çoğunluğu aynı özelliklere sahip kişiler. Daha önce bir iş deneyimleri yok, eğitim düzeyleri düşük, yetiştiricilik ve girişimcilikle ilgili eğitim almamış ve sermayesi olmayan kişiler. Siz bunlar arasında kendinizi ne kadar donatırsanız şansınız o kadar yüksek olacaktır. Bundan dolayı henüz zaman varken mutlaka KOSGEB tarafından ücretsiz verilen Girişimcilik Eğitimine katılın ve sertifikanızı alın. Bu sertifika ile pek çok hibe ve krediye başvuru yapabileceksinizdir.

 

About admin

Check Also

Simental Türü Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Ana vatanı İsviçre ve Avusturya olan Simental türü sığır yetiştiriciliği ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Simental …

15 comments

 1. Mevcut üreticiye gerekli desteğinin sağlanması gerektiğine inanıyorum. Daha önce hayvancılıkla uğraşmayan birine bunu tahsis etmek mevcut üreticiye engel olmak demektir.bir işi ehline ver bir ekmekte fazla ver atasozunu unutmamak gerekir

  • Bence yanlış düşünce elinde olmayana bir şans vermek lazım senin elinde var ve başarılı olamamissin size 30bin degil 300bin de verseler sonu husran elindekine sahip çıkıp işini buyultecegine devletten medet umuyosun cok ayip

 2. Sayın Cumhur Başkanımıza Teşekkür Ederim Öncelikle Bu Konuda Onun Eseridir.

  Tekrar Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığına Teşekkür Ederim. Gençlere Öncelik Tanıdınız. Ben yapmak İstiyorum Nerelere Baş vurmam Gerekecek Ve neler yapmam gerekecek ben yeni evli biriyim bi yardım ederseneniz

 3. İşlerimi büyütmek amaçlı deflerden yardım amaçlı kıredi almak istiyorum saygılarımla arz ederim

 4. Devletimizin tarım ve hayvancılık yapmak isteyenlere el uzatması çok güzel uygulamadir. Amaç destek vermek ise hayvancılığı bilmeyen kişiyi bilen kişilerle braber işi yaptırmak gerekir derim. Çünki tecrube edinilmesi gerekli.hibe destek güzel ama bilen le bilmeyen bır olmaz öncelikle bu tür organizasyonların okul ortamı oluşturulmalı diploma verilip yapılması çok daha uygun olur saygilarimla

 5. Genç çiftçi demil yaş sınırı koymuşlar genç çocuk okuyorsa yada okumasa bile nereden çks kaydı olacak. Daha önceden nasıl bu işi yapmış olacak şehirlerden köye dönül projesiydi hani tamamen fasa fiso şu ana kadar kosgebin yardım ettiği tek kişi görmedim. Devletin hibeside tamamen siyasi bir oyun hani kim hibe aldı.

 6. Yalan söylemeyin bu işi yapanlara değil hiç alakası olmayanlara verildi kimi kandırıyorsunuz

  • bende başvudum tavukga” yediyüz elli ilçe tarıma kayıtlı tavugum vardı bana cıkmadı tavukla alakası olmayan kişilere cıktı haksızlık yapıldı 2017 bu haksızlıgın olmamasını istiyorum zengınlere cıktı bizim gibi garibanlara cıkmadı sadece adeletli davranın yeterli.

 7. Ben inanmıyorum bu yazıyı en az 15 yıldır belki daha fazla işletme kaydım var var olan mevcut işletmeyi geliştirmek için işletmemde 17 buyukbaş gözükuyor idi başvurmuştum 49 puanda kaldım bence toto yine büyük zenginlere vurdu yine diye düşünüyorum..

 8. Ben ne yazıkki bu iştede torpil olduğunu düşünüyorum ben üreticiyim anamdan doğdum doğalı hayvancılıkla uğraşıyorum tüm prosedürleri yerine getirdiğim halde bana çıkmıyor çıkan arkadaşların neleri fazla yaptılar çok merak ediyorum haklıyla alana hayırlı olsun torpille alan hayrını görmesin

 9. Hep zengin olanlar faydalaniyor arkadaşlar ondan sonra da niye bu gençler dağa çıkıyor ama bakıyorum cikmakta haklilar

 10. Senin kafan yanlis kafasi adam koyde oturuyor hayvani yok nasıl bir zihniyet bu ya kesin sende torpilcisin olmuyana verwceksinki o da biseyler yapsin hep zengine hep zengine senin gibi düşünenler olduğu için şehirler doldu taşıyor verin fikirlere fakirler bu vatanda yasamuyormu adim gibi eminim torpil var

 11. Genç citci diyorlar hepsi yalan dolan ne genci adam hibe destek alıyor o parayı başka yerde yiyor komşudan iki inek ahıra koyuyor ben aldim diyor bende gencim vermediler neymiş efendim şehirdeki gençlere vermiyoruz ben şehirde kalıyorum ama köydeki ciftciden daha çok arazi ekimini yapıyorum neden genç diyorsunuz sadece köylülere vereceğiz diye söyleyin biz umutlenmiyelim ha çıkardığım ürün köylünün bin katı..

 12. Bu esnaflar insanda biz emekliler ermeni miyiz bizde bu vatanın evladiyız adaletsizlik bence bu