Home / Yeni İş Fikirleri / Salma Tavukçuluk – Organik Tavuk Yetiştiriciliği

Salma Tavukçuluk – Organik Tavuk Yetiştiriciliği

Küçük sermayelerle yapılabilecek çok fazla emek gerektirmeden gerekli ortama sahip olan pek çok kişinin kolaylıkla yapabileceği iş fikirlerinin yer aldığı “Küçük İşler Büyük Fırsatlar” yazı dizimize bugün Salma Tavukçuluk ile devam ediyoruz. Ülkemizde tavukçuluk sektörü son derece gelişmiştir. Özellikle beyaz et ve yumurta konusunda Türkiye kendi kendine yeterken üretim fazlasını komşu ülkelere de ihraç etmektedir.

Ülkemizde yapılan tavukçuluğun önemli bir kısmı kafes sistemi dediğimiz hayvanların küçük bir kafese konarak yapılan sistemdir. Tavuklar yem ve su ihtiyaçlarını bu kafesler içerisinden sağlayarak fazla hareket etmeden kısa sürede kesim zamanına gelmektedirler. Bu üretim şeklinin pek çok sakıncası bulunmakta ve sağlıksız olduğu nitelendirilmektedir.Özellikle sağlık kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin bu tip üretim ile yetiştirilen tavukların ve bunların yumurtalarının sakıncalarını dile getirmeleri köy tavuğu ve yumurtasının değerini arttırmaktadır. Köylerde doğal ortamda yetiştirilen tavuk ve yumurtalar ise bu talebi karşılamaktan çok uzaktır. İşte pazardaki bu talebi gören çoğu işletmeci doğal tavuk ve yumurta üretimine yönelmeye başlamıştır.

Bu üretim şeklinde tavuklar kafeslerde değil büyük kümeslerde tutuluyor ve istedikleri zaman çıkıp yayılım yapılabilecekleri mera tarzı yeşillik alanlar mevcuttur. İşte bu üretim yöntemine Salma Tavukçuluk denmektedir. Bu üretim yöntemi ile çok daha sağlıklı et ve yumurta üretilmesi sebebi ile devlet ve özel bankalar tarafından desteklenmektedir.

Salma Tavukçuluk Nedir?

Bu üretim şeklinin en önemli özelliği isminden de anlaşılacağı gibi tavukların kafeslerde değilde serbest şekilde tutulmasıdır. Tavuk istediği zaman dışarı çıkabilmekte, dolaşabilmekte, toprağı eşeleyip besin elde edebilmektedir. İstediği zaman yem yemekte istediği zaman dinlenebilmektedir. Yani kısacası köyde serbest yetişen tavukların yaşam tarzı sağlanmaktadır. Ayrıca bu tavuklara verilen yemlerde çok önemlidir. Bu tavuklara kafes tipi yetiştirilenler gibi yoğun fabrika yemleri verilmemekte, daha çok doğal ürünlerden hazırlanmış yemler kullanılmaktadır.Doğal ortamında ve doğal yemlerle yetiştirilen tavuklar ve bunlardan elde edilen yumurtalar son derece sağlıklıdır. Özellikle çocukların gelişiminde son derece önemli olan yumurta seçiminde anne babalar artık köy yumurtalarını veya Salma Tavukçuluk yumurtalarını tercih etmektedirler.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin Yeni İş Fikirleri ve Hibe Kredilerden  anından haberdar olun.

Nasıl  Yaparım?

Bu iş için ilk şart genişçe bir bahçeniz olmasıdır. Eğer böyle bir alanınız varsa sizde çok kolayca bu yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Salma tavukçuluk için bahçe ihtiyacı 1 dönüme 250 tavuk şeklinde verimli şekilde yapılabilmektedir. Tabi araziniz ne kadar büyükse o kadar iyidir. Tavuklarınızın serbest gezme ve bahçeden besin elde etme oranı yükselecektir. Tavukların kümesleri için de 100 tavuk için 15-20 m2 alan gerekmektedir.

salma-tavuk-kumes

Eğer verimli ve evinizi geçindirecek kadar bir Salam Tavukçuluk yapmak istiyorsanız 1000 tavuk için 4 dönüm bahçe yaklaşık 170 m2 kapalı kümesinizin olması gerekmektedir. Kümes beton tipli de olabilir çadır sistemi de olabilir hatta prefabrik kümeste olabilir. Önemli olan tavuklar için 5 – 25 derece arasında sıcaklığı sağlayabilmektir. Tavuklar 5 derece altında sıcaklıkta da 25 derecenin üzerinde ki sıcaklıklarda da rahat edemezler ve verimleri düşebilir.

salma-tavuk-cadir

Ayrıca kümesin aydınlatması da oldukça önemlidir. Genellikle tavuklar 17 saat aydınlık olacak şekilde aydınlatma ayarlanmalıdır. Birde gün doğumu ve gün batımında alaca karanlık geçişleri mutlaka ışık altında geçiştirilmelidir.

Salma Tavukçuluk Maliyeti Ne Kadardır?

Salma Tavukçuluğa başlamak için öncelikli olarak kaliteli tavuk temin etmeniz gerekiyor. Bu tavuklara piyasada Yarka denmektedir. Yarkalar genellikle türüne göre değişmekle beraber 15-20 haftalıkken satışa sunulur. Bu tavuklar kılavuz yumurtası denen ilk yumurtayı verme döneminde olurlar ve sizin tesisinize alışarak yumurtlamaya başlarlar.  Bu yarka tavuklar türüne göre değişmekle beraber 14 – 20 TL arasında satılmaktadır. Eğer bu işe küçük yatırımla başlayıp denemek istiyorsanız 200 – 300 arası tavuk alarak işe koyulabilirsiniz. Eğer bahçeniz ve kapalı uygun bir kümesiniz varsa (eski ahır olabilir) 5.000 TL gibi bir yatırımla bu işe başlayabilirsiniz. Eğer tavuklarınız yerinize iyi adapte olur ve sorunsuz yumurta üretimi yapabilirseniz ve bu yumurtaları da değerinde satabilirseniz (tane 60 – 80 krş civarı) hızlı şekilde tavuk sayınızı arttırabilirsiniz.

Her işte olduğu gibi bu işte de en önemli şey pazarınızı ayarlayabilmenizdir. Salma tavuk yumurtaları kullandığınız yemlere göre organik yumurta olarakta kabul edilebiliyor. Kafes türü beslenen tavukların yumurtalarının sakıncaları ile ilgili her geçen gün daha kötü haberler çıkmakta ve buda bu üretim yöntemindeki yumurtalara talebi arttırmaktadır. Sizde çevrenizde tavuklarınızı ve yumurtalarını iyi tanıtırsanız 30 tanelik yumurta kolisini 20 TL ve üzeri fiyatlardan pazarlayabilirsiniz. Bu rakamlar işletmenizi son derece karlı hale getirecek ve kısa sürede büyümenizi sağlayacaktır.

Bu pazarlama için el ilanları bastırıp sanayi tipi yumurtaların sakıncalarını anlatarak kendi tavuklarınızın doğal olarak üretildiğinden bahsederek iyi satış rakamlarına ulaşabilirsiniz.

About admin

Check Also

Simental Türü Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Ana vatanı İsviçre ve Avusturya olan Simental türü sığır yetiştiriciliği ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Simental …