Home / Yeni İş Fikirleri / Kaz Yetiştiriciliği – Kaz İçin Hibe Destek ve Krediler

Kaz Yetiştiriciliği – Kaz İçin Hibe Destek ve Krediler

Küçük sermayeler ile başlanabilecek ve atılacak doğru adımlarla büyük işletmeye dönüşebilecek ve rahatlıkla evinizi geçindirmeyi sağlayabilecek iş fikirlerinin yer aldığı “Küçük İşler, Büyük Fırsatlar” yazı dizimizin 3. makalesinde Kaz Yetiştiriciliğinden bahsedeceğiz.

Bu üretimin en büyük avantajı çok az emek istemesi, yem maliyetinin çok düşük olması ve barınak olarak maliyetli bir tesis istememesidir. Kazlar için sağlamanız gereken barınak sadece rüzgarı kesecek ve gölge sağlayacak bir alan yapmanız yeterlidir. Eğer biraz el beceriniz var ise marangozda satılan uzun kalaslarla (tanesi 5-10 tl civarı) 100-200 TL civarına bir barınağı temin etmeniz mümkündür.

Kaz Yetiştiriciliğinin avantajlarından biriside bu hayvanın çok dayanıklı olmasıdır. En sert ilklim koşullarında bile yetiştirilebilir. Zaten Kars gibi kışın canlıları çok zorlayan bir iklimde bile yoğun olarak yetiştirilmesi bunu kanıtlamaktadır. Kaz hastalıklara da son derece dayanıklıdır. En kötü şartlarda beslense dahi kayıp oranı çok düşüktür. Kazın yumurtlayacağı ve dinleneceği alanın kuru olmasının sağlanması yeterlidir.

Bahçenizde ve çevrenizde bulunan her türlü otu yiyerek kendi besinini sağlayabilir. Kaz koyunun ve ineğin bile yemediği otları yiyerek hem kendi besinini sağlar hem de bahçenizin yabancı otlara karşı savunmasını mükemmel derecede yapar. Eğer ağaçlı bir bahçeniz var ve ağaçların altını yabancı otlardan korumak istiyorsanız mutlaka bahçenize 3-4 tane kaz yerleştirin. Emin olun kimyasal ilaçlardan daha iyi bir koruma sağlayacaktır. Tabi bahçenizde sebze yetiştiriyorsanız bu alanı mutlaka telle – çitle korumaya alın yoksa hepsini telef edeceklerdir 🙂

kaz-yetistiriciligi

Nerelerde Yetiştirilebilir?

Kaz ülkemizde hemen hemen her türlü ortamda beslenebilmektedir. Kaz için rüzgardan koruyan bir gölgeliğin bulunması yeterlidir. Kapalı bir tesis yapmanıza gerek yoktur. Kaz suyu seven ve suda bol vakit geçiren bir hayvandır. Eğer imkanınız varsa onlara bir havuz yapabilirsiniz. Yakınınızda bir gölet varsa çok daha verimli üretim yapabilirsiniz. Fakat hiç su bulunmayan ortamlarda da kaz yetiştirilebilir. Su – gölet onların daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Ayrıca göletlerden de pek çok besin alarak yem maliyetinizi düşürecektir.Kaz Barınağı
Kaz Barınağı

Bu işten Nasıl Para Kazanırız?

Kaz çok verimli bir hayvandır. Yerli kaz olarak bilinen Kars Kazı yıllık 10-12 arası yavru verebilmektedir. Yani besleyeceğiniz 10-12 tane kazı 1 yıl içerisinde 100 civarına çıkartabilirsiniz. Yerli olmayan ve hibrit türler olarak nitelendirilen kazlarda bu sayıyı çok daha yukarılara çıkartabilirsiniz. Çin Kazı veya Alman ırkı olan Emden Kazı yılda 40-60 arası yumurta verebilmektedir. Fakat bu türdeki kazlar çok fazla yumurta verdiklerinden dolayı kuluçkaya yatamamaktadırlar. Bu türler için kuluçka makinesi kullanmanız gerekmektedir. Kuluçka makinesi ile üretimde tecrübe kazanırsanız 20-30 tane damızlık kazdan çok yüksek sayıda yavru alabilir ve hem civciv olarak hemde büyütüp etlik olarak satışını yapabilirsiniz.
Ayrıca kazların ciğerleri ve tüyleri de oldukça değerlidir. Eğer müşterisini ayarlayabilirseniz bir kazın ciğerinden ve tüyünden de oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin Yeni İş Fikirleri ve Hibe Kredilerden  anından haberdar olun.

Ürettiğiniz kazların satışında zorluk çekmeyeceksinizdir. Bunları bulunduğunuz yörede de satabilirsiniz. Toplu halde tüccarlara da satabilirsiniz. Şuan ülkemizde kaz üretimi tüketimi karşılamamaktadır. Pek çok üretici ürettiği kazları hemen tüketmekte ve talebe tam olarak cevap verememektedir. Bölgelere göre kaz fiyatları 50 – 150 TL arasında değişmektedir. Buna ciğeri ve tüyünden elde edilecek parayı da eklediğinizde gerçekten çok karlı bir işe dönüşmektedir.

Kaz üretimi bakımı kolay, üretim masrafı gayet düşük hatta yaylım yapılacak mera varsa neredeyse sıfır düzeyinde ve satışı kolay ve geliri yüksek bir hayvancılık türüdür. Eğer kazları koyabileceğiniz gölgelik bir alanınız, biraz su ve yayılım yapılabilecek alanlarınız varsa kaz üretimi gerçekten size çok getiri sağlayacak bir alandır.

 İlgili Videolar

 

Yazımızın sonuna gelirken eğer sizinde evinizde yakınınızda uygun yer varsa mutlaka 3-4 tane kaz alarak bu işi denemenizi tavsiye ederiz. Kaz çok dayanıklı ve yemini kendi başına bulabilen bir hayvandır. Çoğu küçük yetiştirici sıfır yem ile kaz yetiştirebilmektedir. Kaz göletler ve su birikintilerinde, bağ bahçelerden mükemmel derecede yem sağlamakta ve çevrenizi de yemiz tutmaktadırlar. Evinizin tüm gıda atığını rahatlıkla tüketir ve temizler. Kaz bu konuda mucize bir hayvandır desek yeridir 🙂 3-5 kazla başlayacağınız yetiştiricilik 2-3 sene içerisinde yüzlerce kaza dönüşecek ve size güzel bir gelir sağlayacaktır.

Köyde veya kırsal kesimde yaşıyor ve bir yerden başlayayım diyorsanız mutlaka kaz işini deneyin deriz.

 

About admin

Check Also

Simental Türü Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Ana vatanı İsviçre ve Avusturya olan Simental türü sığır yetiştiriciliği ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Simental …

4 comments

 1. Kaz Yetiştiriciiği hakkında eksik bilgi veriyorsunuz.
  Kaz yetiştirmede sıfır yem diye bir kavram yok
  a- her otu yemezler ve çok temiz yeşil-taze ot ile beslenebilirler.
  b-kesime yakın 1-1,5 ay kala arpa -buğday gibi veya konsantre yemlerle beslenirler.
  c-yerli kazlar 10-20 arası yumurta yaparlar bunların %60’ında civciv çıkar kesime kadar %25 ölüm+kaybı olur
  d-10 dişi kazdan yumurta alabilmek için en az 3-4 erkek kaz beslemek gerekir.
  e-Türkiyede kaz eti tüketimi tamamen damak tadı ve yöresel alışkanlıktır. pazarı olmadan yapılacak iş değildir.
  f-200 kaza bir çoban gerekir.
  g- Evinizde tüketmek için yetiştirecekseniz mutlaka temizlenip tuzlanmış kars kazı tadına bakın sonra daha rahat karar verebilirsiniz.
  Başarılar.

 2. hibe desteklemesinden nasıl alınır buna değinilmemiş biraz bunu anlatsanız. daha iyi olur.

 3. kaz ile ilgili çok daha fazla tatmin edici bilgiye ihtiyaç var.

 4. Destekten nasıl faydalanacaz tam olarak nereye başvuracaz. Krşterler nedir Konya yunak