Home / Yeni İş Fikirleri / Kompost ile İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Kompost ile İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Küçük sermayeler ile (500 – 5.000 TL) başlanabilecek ve gereken emek verildiğinde kısa sürede büyük bir işletmeye dönüşebilecek iş fikirlerinden oluşan “Küçük İşler, Büyük Fırsatlar” yazı dizimizin 2. si konusu “Kompost İle İstiridye Mantarı Üretimi”

Yazı dizimizin ilk konusunda Kayın – Kütük Mantarı üretimini burada anlatmıştık. Kayın mantarında üretilen mantarda bu yazımızda anlatacağımız kompost ile üretilenlerde istiridye mantarıdır. Bu türün en önemli özelliği yetişmesi ve gelişmesi için selülöze ihtiyaç duymasıdır. Selülöz bilindiği gibi bitkilerin önemli bir yapıtaşıdır ve özellikle ağaçlarda çok bol miktarda bulunur. Bundan dolayı tohum (miseli) yerleştirilmiş 50 cm lik bir kütük yaklaşık 5 yıl boyunca mantar verebilmektedir. 

Bu tür her ne kadar kayın, kavak, söğüt gibi ağaç kütüklerinde yetişebilse de ticari üretim yapan kişi ve firmaların çoğunluğu kompost denilen daha çok bitki artıklarından oluşan (talaş, saman, pamuk artığı, çekirdek kabuğu gibi) mamüllerin belirli işlemlerden geçirilip poşetlenerek tohumların yerleştirildiği üretim şeklini kullanmaktadırlar.

istiridye

Kompost ile üretimin avantajı; üretimin her anının kontrolünün üreticide olmasıdır. Kompostun içeriğine göre istiridye mantarınızın renk, büyüklük ve aromasını belirleyebilir, ürününüzün yetişme tarihini ayarlayabilir ve pazarınıza göre üretim yapabilirsiniz. Yani kompost ile üretimde oyunun tüm kurallarını siz koyabilirsiniz ve kısa sürede bol ürün alabilirsiniz. Ayrıca kompost torbaları hafif olduğundan (3-10 kg) oda içerisinde askıda da tutulabilmektedir. Buda size bir odaya çok daha fazla ürün yerleştirmenizi sağlamaktadır. 100 m2 büyüklüğündeki bir üretim odasına 10-20 ton arası kompost torbası yerleştirilebilmektedir.


istiridye2

Kompost İle İstiridye Mantarına Nasıl Başlamalıyım?

Bu sorunun cevabı aslında sizin bulunduğunuz bölge ve bu işe ayıracağınız sermaye ile alakalıdır. Eğer yaşadığınız bölgede istiridye mantarı bilinmekte ve satış imkanı varsa hemen büyük çaplı ticari üretime geçebilirsiniz. Ülkemizde bu yerler daha çok İstanbul Ankara gibi büyük şehirler ve Antalya, İzmir Muğla gibi turistik şehirlerdir. Buralarda  iyi bilinmekte ve yoğun talep görmektedir. Bu bölgelerde ürettiğiniz ürünün satışında sorun yaşamayacaksınızdır. Fakat daha küçük bir şehirde yaşıyorsanız öncelikle pazarınızı oluşturmanız gerekmektedir. Kültür mantarlarının hasattan sonra dayanıklılık süresi az olduğundan dolayı hızlı şekilde pazara sunulup satılması gerekmektedir.

Fakat son zamanlarda bu mantarın toptan alıcıları çoğalmakta ve neredeyse her bölgeden ürün alabilmektedirler. Toptan satış perakende satışa göre daha az gelir getirse de ürettiğiniz tüm ürünü kısa sürede sattığınız için işletmenizde çarkların dönmesinde önemli bir yere sahiptir.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin Yeni İş Fikirleri ve Hibe Kredilerden  anından haberdar olun.

Eğer modern anahtar teslim iklimlendirmeli bir tesis kurup üretim yapmayacaksanız mutlaka işe çok küçük üretimlerle başlamanız gerekmektedir. Evinizin bir odasını, bodrumu veya çatı katını kullanıyor iseniz küçük üretimlerle ortamın mantar üretimine elverişli olup olmadığı anlayabilir ayrıca yapacağınız denemelerle en doğru metodu bulabilirsiniz. Aslında istediği sıcaklık, nem, ışık ve hijyen koşullarını sağladıktan sonra bol ürün alamamanız için hiç bir sebep yoktur.

En iyi 16 – 25 derece arasındaki sıcaklıkta, %70-90 nem oranlarında ve mantarların büyüme sürecinde günlük 12 saatlik flörasan ışığı altında oldukça bol ürün verebilmektedir. Eğer bu koşulları sağlayabileceğiniz kapalı bir mekanınız var ise istiridye mantarı üretimine geçebilir ve bol ürün alabilirsiniz.

 

Kompost Üretimini Kendiniz Yapabilirseniz Bol Kazanç Elde Edebilirsiniz.

Üretiminin ilk ve en önemli safhası mantarın üretileceği kompostun hazırlanmasıdır. Kompost saman, talaş, pamuk artıkları ve çekirdek kabuğu gibi bitki artıklarının çeşitli yöntemlerle hazırlanması ile oluşturulur. Kompost hazırlanmasının asıl amacı  ihtiyaç duyduğu selülözü en uygun şartlarda sağlamaktır. İstiridye mantarının iyi şekilde gelişip ürün verebilmesi için kompost içerisindeki bakterilerin yok edilmesi gerekmektedir. Bunu için kompostta kullanılacak malzemenin iyi şekilde sterilize edilmesi gerekmektedir. Bu sterilizasyon kimyasal yöntemlerle yapılabilse de ürününüzün organik özellikte olmasını istiyorsanız haşlama yöntemiyle sterilize ediniz. Unutmayın bu mantarları insan yiyecek 🙂

Öncelikle kompostunuzu hangi ürünlerden oluşturacağınızı seçmelisiniz. Pek çok bitkisel ürünle kompost hazırlanabilmekte ve ürün alınabilmektedir. Yeterki kompostunuzu iyi sterilize edin ve onun için uygun olan sıcaklık ve nemi sağlayın. Eğer kompost hazırlamasını kendiniz yapacaksanız (iyi bir gelir için şart) yapacağınız denemelerle en doğru formülü kendiniz bulacaksınızdır.

En çok kullanılan kompost içerikleri;

  1. Buğdan samanı + buğday kepeği
  2. Kavak talaşı + buğday samanı
  3. Buğday samanı + mısır koşanı
  4. Pamuk artığı
  5. Ay çekirdeği kabuğu

 %95 Buğday Samanı + % 5 Buğday Kepeği ile Kompost Hazırlama

Öncelikli olarak buğday samanımızı iyi derecede sterilize etmemiz gerekmektedir. Sterilize etmekteki amacımız kompost içerisinde mantara rakip bir bakterinin olmamasıdır. Böylece mantarımız kompost içerisindeki besinin tamamını kendisi kullanacak ve bunu ürüne dönüştürecektir. Buğday samanını sıcak buharla ve sıcak su ile sterilize edebiliriz.

istiridye4

Sıcak su ile sterilizasyon basit bir yöntemdir. Hazırlayacağınız komposta göre soba üzerinde kullanılan kovalar veya daha fazla üretim yapacaksanız büyük fıçılar kullanılabilir. Burada amaç kompost malzemesini 80 derece civarında en az bir saat haşlamaktır. Kazanda beklettiğimiz samanı çıkartarak temiz bir naylon poşet üzerine koyarak havalanmasını ve soğumasını sağlarız.

istiridye5

Ayrıca %5 oranında kullanacağımız buğday kepeğinize aynı şekilde bir kapta haşlayarak hazırlıyoruz. Kepeğimizi de soğuttuktan sonra (25 derece civarında) samanla iyiye karışacak şekilde harmanlıyoruz. Bu karıştırma işleminde ortamın temiz olmasına ve ellerimizin de temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Mümkünse eldiven veya sterilize losyonu ile ellerimizi temizlemeliyiz. Unutmayın kompostunuzu hazırlarken hijyene ne kadar dikkat ederseniz o kadar bol ürün alacaksınızdır.

Komposta Mantar Miseli (Tohumu) Aşılama

Şimdi asıl işimize geliyoruz. Kompost içerisine  miselleri (tohumu) yerleştirme. Bu miselleri internetten temin edebilirsiniz. İstridye mantarı tohumu veya miseli diye aratırsanız pek çok satıcı bulabilirsiniz. Komposta göre %2.5 oranında misel kullanacağız. Yani 1 kg komposta 25 gr misel tohumlayacağız.

Hazırladığınız kompostu 10 kg lık şeffaf poşetler içerisine koyacağız. Bazı üreticiler siyah poşette kullanabilmektedir. Her 2 üretimde de iyi ürün elde edilebilmektedir. Sizde 2 poşeti de deneyebilir ve aldığınız sonuçlara göre bir karar verebilirsiniz. Poşetin tabanına 10 cm yüksekliğinde kompost yerleştirilir ve poşetin kenarlarına gelecek şekilde bir miktar misel dairesel olarak yerleştirilir. Bu işlem poşet dolana kadar devam ettirilir.

Poşetimiz kompost ile dolduğu zaman ağzı sıkıca bağlanır ve kenarlarında hava almasını sağlayacak delikler açılır. Delme işlemini yaptığınız iğne veya çivinin steril olmasına dikkat ediniz. Daha sonra hazırladığımız poşeti 25 derece civarında sıcaklıkta ve %90 nem oranı ile karanlık bir odada 20-25 gün civarı bekletmeliyiz. Bu bekletme işlemi sırasında mantar tohumlarımız çalışmaya başlayacak ve kompostun her tarafını saracaktır.

Kompost poşetimizin her yanı beyazlaşınca artık üretim safhasına geçebiliriz. Kuluçka dönemi ışığa ihtiyaç duymazken, olgunlaşma ve üretim döneminde 8-12 saat floresan ışığına ihtiyaç duymaktadır. Böylece mantarlarımız daha iyi çalışacak bol ürün verecektir. Üretim safhasında oda sıcaklığı 20 derece nem ise %75-80 civarında tutulmalıdır. Ayrıca üretim safhasında poşetlerimizin yanlarından mantarların çıkabilmesini sağlayacak yeni delikler açmalıyız. Bu işlemi yine steril bıçak veya jilet kullarak yapmalıyız. Mantarların çıkabileceği yerlerden 3-4 cm uzunluğunda artı işareti şeklinde delikler açılmalıdır.

Üretim safhasına geçtikten sonra 1 hafta içerisinde ilk ürünlerimiz yetişecek ve toplama büyüklüğüne erişecektir. Kompostta her toplama safhasına flaş denilmektedir. Genelde en bol ürünü ilk flaşta alırsınız. Kompostla üretimde üreticiler genellikle 3 flaş toplama yapar ve sonra bu kompost torbalarını üretim alanından çıkartarak yeni kompost poşetlerini yerleştirirler. Fakat çıkarılan bu kompost poşetlerinde üretim devam edebilmektedir. Çoğu üretici dışarıya serilmiş kompost poşetlerinden aylar sonra bile ürün aldıklarını söylemektedirler. Fakat bu ürün çok fazla olmadığından ticari olarak bizi tatmin etmeyecektir.

Evet elimizden geldiğince size kompost ile istiridye mantarının üretiminden bahsettik. Üretimi hem kompost aşamasında hem üretim aşamasında evde rahatlıkla tek başınıza yapabileceğiniz bir uğraştır. Kendi ev ihtiyacınızı karşılamak için veya biraz daha fazla üretip konu komşuya satabilmek için rahatlıkla girişebiliceğiniz bir iştir. 50-100 TL gibi çok küçük bir sermaye ile bile başlanabilecek bir üretim şekline sahiptir. Eğer müsait yeriniz var ve deneme üretiminde başarı elde ettiyseniz kesinlikle adım adım büyüyerek bir kaç yıl içerisinde gayet büyük ticari bir işletmeye dönüşebilirsiniz. Her üretim döneminde satışınızdan elde ettiğiniz geliri tekrar üretime aktarırsanız işletmenizin ve üretim durumunuzun gayet ileri safhalara eriştiğini göreceksiniz.

Modern İstiridye Mantarı Üretim Tesisleri

Eğer amatör üretimde başarı elde ettiniz ve artık modern bir tesis kurmak istiyorsanız kesinlikle çadır tipi üretim metodunu seçiniz. Avrupa da olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşan bu üretim metodunda 100 m2 civarındaki kapalı çadırlarda otomatik klima, nem ve ışıklandırma sistemleri ile istiridye mantarının ihtiyaç duyduğu en uygun koşullar sağlanarak verimli ve bol ürün elde edilebilmektedir. Bu üretim metodu ile üretim yapan tesisler eğer ürünlerini değerinde satabilmeyi sağlayabiliyorlarsa, tesis için yatırdıkları sermayeyi çok kısa sürelerde geri kazanabilmektedirler. Ülkemizde kurulan bir tesisin kurulum maliyetinin çıkarılması 5-10 yıl içerisinde olmaktayken bu mantar tesislerinde üretim ve satış konusunda gereken özen gösterilirse 1 yıl içerisinde size sağladığınız sermayeyi geri verebilmektedir.

istiridye3

Fakat böyle bir tesiste üretime geçmeden önce mutlaka bölgenizde pazar araştırması yapmalısınız. Mantar raf ömrü çok kısa olan bir üründür. Toplandıktan sonra çok kısa sürede pazara sunulmalı ve tüketilmelidir. Bu süre en fazla 7 gündür. Bundan dolayı satış kanallarını iyi kurmalı ve hızlı şekilde sevkiyatı sağlanmalıdır. Eğer satışını kendiniz yapabilirseniz (marketlere, otellere, pazar satıcılarına) ürününüzü daha yüksek fiyattan vereceğiniz için kâr oranınız daha yüksek olacaktır.

Çadır tipi istiridye mantarı üretim tesisleri piyasada 20.000 – 30.000 TL arasında fiyatlarla anahtar teslim şekilde yapılabilmektedir. Eğer bu tesisi kendi imkanlarınızla kuracaksanız bu maliyeti daha da aşağı çekebilirsiniz. Fakat bu işte tecrübeli firmalardan bu işlemi yaptırırsanız size sağlayacakları teknik destek ile de hızlı şekilde bol üretim yapan bir tesise kavuşabilirsiniz.

About admin

Check Also

Simental Türü Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Ana vatanı İsviçre ve Avusturya olan Simental türü sığır yetiştiriciliği ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Simental …