Home / Yeni İş Fikirleri / Kayın Mantarı – Kütük Mantarı ve istiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Kayın Mantarı – Kütük Mantarı ve istiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Bugün itibari ile çok küçük sermayeler harcayarak başlanabilen ve gereken emek verildiği zaman ciddi paralar kazanmanızı sağlayacak iş imkanlarını konu alan bir yazı dizisine başlıyoruz. İlk yazımız bir kültür mantarı türü olan istiridye mantarı üretimi olacaktır.

İstiridye mantarı ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan halk arasında kütük mantarı, kayın mantarı, yaprak mantarı, ağaç mantarı ve et mantarı gibi isimlerle anılan bir türdür. Ete en yakın lezzete sahip olan istiridye mantarı beyaz şapkalı mantardan sonra dünyada en çok tüketilen 2. mantar türüdür.

“Küçük İşler, Büyük Fırsatlar” isimli yazı dizimizin diğer Yeni İş Fikirleri için tıklayınız.
Ayrıca beyaz şapkalı mantar üretiminde çok fazla kimyasal kullanılması, istiridye mantarında ise neredeyse sıfır kimyasal kullanılması sebebi ile bilinçli tüketiciler tarafında tercih edilmektedir.

kayin_mantari

Ülkemizde genç işsizlik oranı son derece yüksektir. Gençlerimiz hem eğitimlerini devam ettirerek iş imkanı sağlamaya çalışmakta, hemde kendi girişimciliklerini deneyerek iş hayatına atılmaya çalışmaktadır. Özellikle sermaye yetersizlikleri gençlerimizin önündeki en büyük engellerden biridir.

Bir iş kuracak kadar sermayesi olmayan gençler devlet destekli hibe destek ve kredilerden yararlanmak istiyorlar. Fakat başvurdukları hibelerin büyük çoğunluğu hiç bilmedikleri ve tecrübelerinin olmadığı işler olduğu için kimi daha dosya aşamasında kimi ise mülakat esnasında elenerek hibelerden faydalanma şansını kaybediyor.

En önemli sorunlardan bir tanesi de gençlerimizin hemen büyük projelerle başlamak istemeleri ve acelecilikleridir. Hayatında köyü görmemiş hiç ahıra girmemiş biri 200 başlık çiftlik için başvuru yapmak istiyor. Tavuğa hiç yem vermemiş kümesten bir yumurta almamış kişi 10.000 tavuklu tesis kurmak istiyor. Haliyle bu tip projeler kurullara takılıyor ve geçmiyor. Eğer siz işe küçükten başlayıp, işi öğrenip başvurunuzu da tesisinizi modernleştirmek ve büyütmek için yaparsanız pek çok kapının size açılacağını göreceksinizdir. 500 tavukluk bir çiftliğiniz bulunduğunu belirtip bunu 5.000 tavukluk entegre bir tesise dönüştürmek üzere proje başvurusu yapıldığında diğer başvurulara göre 3-0 önde başlayacaksınızdır.
Bundan dolayı eğer kadrolu işsiz iseniz 🙂 ve kendinizde bir iş becerme kabiliyeti olduğunu düşünüyorsanız en az 2 yılınızı ayırarak kendinize en uygun iş alanını seçip çalışmaya başlamalısınız. İşte bu yazı dizisi bunun için geliyor. Size yaklaşık 10 adet iş fikri sunacağız. Bu işlerin hemen hemen tamamı çok küçük sermaye ile başlanacak ve 1-2 yıl içerisinde adım adım büyüterek büyük bir tesis haline gelebilecek işlerdir. Belli bir büyüklüğe geldikten sonra da hibe ve kredilerden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Eğer eğitiminizi devam ettirmiyor ve iş arıyorsanız mutlaka kendinizi harekete geçirin. Unutmayın şuan iş hayatında başarılı olmuş tüm insanlar bir zamanlar çok küçük işlerle ve neredeyse sıfır sermaye ile başlamışlar ve şuan milyar $ seviyesinde servetlere ulaşmışlardır. Aslolan kendinize güvenin, işinize dört elle sarılın ve fırsatları değerlendirmesini bilin.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin Yeni İş Fikirleri ve Hibe Kredilerden  anından haberdar olun.

Ülkemizde uzun yıllardır kültür mantarı üretimi yapılmakta ve pazarlarda ve marketlerde tüketiciye sunulmaktadır. Üretilen kültür mantarlarının büyük bir çoğunluğunu marketlerde de sıklıkla gördüğümüz şapkalı mantar oluşturmaktadır. Fakat son dönemlerde istiridye mantarı diye adlandırılan bir tür giderek yaygınlaşmaya başladı. İstiridye mantarı özellikle lezzet bakımından mantarların en iyilerinden biri olarak bilinmekte ve pazarda da buna göre değer bulmaktadır. Kg fiyatı 120 TL civarında raflarda yer almaktadır.

kayinmatari2

Ülkemizde yeni yeni üretilmeye başlayan Kayın – Kütük ve istiridye mantarına (hepsi aynı türdür) olan talep yüksek fakat üretim düşüktür. Bundan dolayı ticari olarak bu tür mantarı üretecek girişimciler pazarlamada pek sorun yaşamayacaklardır. İstiridye mantarı üretimi normal şapkalı mantar üretimine göre hem daha kolay hemde daha ucuzdur. Mantarın istediği sıcaklık nem ve besin (selilöz) koşulları ayarlandığında bol ürün alınabilmektedir.

İstiridye Mantarının İhtiyaç Duyduğu Koşullar:

İstiridye mantarının en verimli üretim koşulları 16-20 derece arası sıcaklık, %80-90 arası nem ve kuluçka dönemi karanlık ortam, üretim dönemi ise 8-12 saat arası flörasan aydınlatmasıdır. Bu koşullar sağlandığı zaman bol mantar üretebilirsiniz. Tabi bu koşullar ülkemizin her yerinde her mevsim mevcut değildir. Eğer bir klima veya iklimlendirme sistemi kullanmıyorsanız bu koşulların olduğu aylarda iyi ürün alacak diğer aylar ise ürün almadan beklemek zorunda kalacaksınız.

İstiridye Mantarını Kütükte mi Üretmeli Kompost ile mi Üretmelidir?

Aslında bu tercih tamamen sizin seçiminize bağlıdır. Kütükte üretimin avantajı hazırladığınız her kütükten 3-5 yıl arasında üretim yapılabilmesidir. İstiridye mantarının besin kaynağı selülözdür. Kayın gibi bir kütüğü kuluçka olarak kullanırsanız bu kütüğü belirli oranlarda ıslatarak yaklaşık 5 yıla kadar mantar üretimi sağlayabilirsiniz. Eğer bedavaya veya ucuza bu kütükleri temin etme imkanınız varsa biraz işçilik ile hemen istridye mantarı üretimine başlayabilirsiniz.

Kütük mantarı için istenilen ağaçlar kayın, söğüt, kavak gibi yumuşak lif yapılı ağaçlardır. Bu kütükler 50 cm uzunluğunda olmalı ve çapları da 20 cm ve yukarısı olmalıdır. Kütüğün çapı ne kadar büyük olursa o kadar çok mantar üretirsiniz. Elde edilen kütüklerin 5 cm kalınlığında şapka kısmı düzgünce kesilmeli ve içerisine mantar tohumu olan misal yerleştirilerek tekrardan çivi ile kütüğe monte edilmelidir. Ayrıca kütüklerin yanlarına matkap ile delikler açarak buralara da mantar tohumu konulabilir. Bu işlemden sonra kütükler siyah poşet ile kaplanarak kuluçka yani mayalanma dönemine alınır. Mayalanma süresi kaklaşık 30 gün sürmektedir. 30 gün sonunda gerekli mayalanmayı sağlayan kütükler açılarak üretime hazır hale getirilir. Bundan sonra yapmanız gereken kütükleri sürekli nemli olmasını sağlamaktır. Bunu kütükleri sulayarak yapacaksınız. Ağaç kütükleri içine çektikleri bu su ile mantarları besleyecek ve mantarlar gerekli olgunluğa erişecektir. Mantar üretiminde nem ve sıcaklık çok önemlidir. En iyi üretim 16-20 derece arasındaki sıcaklıklarda elde edilebilmektedir. Eğer bir klima imkanınız yok ise kütüklerinizden ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde ürün alırsınız. Sıcaklığın çok düştüğü kış ve 30 derece üzerine çıktığı yaz dönemlerinde ürün alamazsınız.

Size tavsiyemiz ilk olarak deneme üretimi yaparak (3-5 kütüklük) başlayın. İstiridye mantar tohumlarını internetten 20 TL civarına temin edebilirsiniz. Eğer üretmeyi başarır ve ürünü bölgenizde pazarlayabileceğinizi düşünürseniz bu sayıyı giderek arttırarak ticari üretim yapabilirsiniz. 20-30 m2 lik bir oda da duvar tipi bir klima kullanarak 12 ay üretim sağlayabilirsiniz. Sıcaklık ayarlandıktan sonra nemi düzenlemek daha basittir. İstiridye mantarı %80-90 nem istemektedir. Bunu çok ucuza temin edebileceğiniz püskürtme sistemleri ile sağlayabilirsiniz.

Kayın Mantarı Üretimi İle İlgili Videolar

 

Gelin İstiridye Mantarı Üretimi İçin Bir Hesaplama Yapalım.

Yukarıda da belirttiğim gibi ilk olarak 3-5 kütük ile deneme üretimi yaparak işe başlayın. Eğer bu denemelerde başarılı olursanız bir pazar araştırması yaparak küçük çaplı bir üretime geçebilirsiniz. Fakat ürettiğiniz mantarları marketlere ve halde toptancılara veya pazarda çok rahatlıkla satabilirsiniz. Şuan için istiridye mantarının toptan satış fiyatı 6-8 TL, marketlere yapılan doğrudan satışlarda 12-15 TL, pazarda kendiniz satarsanız ise 250 gr paketleri 5 TL olacak şekilde 20 TL/kg şeklinde pazarlanabilmektedir.

 

Eğer deneme üretiminde başarılı olduysanız yaklaşık 20-30 m2 lik bir alanda ilk üretiminize geçebilirsiniz. Bunun için size gerekli olan 18.000 btü bir klima ve bir nemlendirme için püskürtme sistemi. Ayrıca kütükler ve kütük sayısını arttırmak isterseniz demirden yapılmış ranza sistemi. Tüm bunları 3-5.000 TL arasına mal edebilirsiniz. Hatta artık pek çok evde birden fazla klima bulunmaktadır. Bu klimalardan birini bu iş için bile kullanarak çok düşük bir maliyet ile üretime başlayabilirsiniz.

İstiridye mantarını üretimi aslında çok basittir. Yeterki onun oluşacağı sıcaklık ve nem koşullarını sağlayın. Bu türün zararlısı yok denecek kadar az olduğu için hastalık problemi yaşamayacaksınızdır. En çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de hijyendir. Eğer gerekli hijyen koşullarını sağlarsanız bol ürün almamanız için hiç bir sebep yoktur.

Eğer klimalı kapalı bir ortam hazırlayamıyorsanız kayın mantarını sadece bahar dönemlerinde üretebilirsiniz. Dış ortamda pek çok zararlıda etki edeceği için verimli bir üretim yapmanız güçleşecektir. Evinizin çatı katında veya bodrumunda bu üretimi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer ürettiğiniz mantarları değerinde pazarlamayı başarırsanız artık büyümek için önünüzde bir engel kalmamıştır. Çünkü artık size gerekli olan sermayeyi de kazanmaya başlamış olacaksınız. Eğer bu üretim safhasını da başarıyla tamamlarsanız artık bir entegre tesis üretimine geçebilirsiniz. Bu diğer adımda mantarlarımızı artık kütüklerde değilde kompost denilen talaş ve samandan oluşan poşetler içerisinde ve kapalı çadırlarda üretebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda kompost ile üretim yapılan çadır tipi entegre tesislerden bahsedeceğiz. Bence bir an önce bir kaç kütük temin ederek deneme üretimine başlayın. Önümüzdeki bahar ayında eğer bu kütüklerden ürün almayı başarırsanız küçük bir oda da kütük sayınızı arttırarak klima ve nem koşullarını sağlayın ve ilk ticari üretiminizi gerçekleştirin. Bu üretim sürecinden de başarı ile çıkarsanız 2 yıl içerisinde çok karlı bir iş sahibi olabilirsiniz. İş ararken kendi işinizin patronu olarak iş imkanı sağlayan biri olabilirsiniz. Yeter ki kendinize güvenin ve işinize gereken emeği verin.

About admin

Check Also

Simental Türü Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Ana vatanı İsviçre ve Avusturya olan Simental türü sığır yetiştiriciliği ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Simental …

One comment

  1. KOCAELI VE CEVRE ILLERINDE CADIR VE RANZA IMALATI YAPMAKTAYIZ YENI GIRISIMCI ARKADASLARA BU KONU ILE ILGILI YARDIMCI OLMAKTAYIM YENI GIRIMSI ARKADASLARA ALLAH BOL KAZANCLAR VERSIN 05394856660