Home / KOSGEB / Mikro Kredi Nedir ? Kadınlar İçin Kefilsiz 1.000 – 15.000 TL Kredi

Mikro Kredi Nedir ? Kadınlar İçin Kefilsiz 1.000 – 15.000 TL Kredi

Mikro Kredi özellikle ülkemizde kadınların çalışma hayatını katılmasını ve kendi gelirlerini elde ederek ekonomik özgürlüklerini elde etmelerini amaçlayan kefilsiz, teminatsız, tamamen güven ilişkisine dayanan bir kredi sistemidir. Mikro Kredi sistemini kullanarak kadınlar 1.000 TL den başlayarak 15.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirler. Özellikle evde üretim yapan (el işi, yemek, hediyelik eşya ..vb.) ve küçük işletme kurmak isteyip de sermayesi olmayan bayanların rağbet gösterdiği mikro kredi ülkemizde 68 ilde 107 şubesi yaklaşık 60.000 kadına hizmet vermektedir.

MİKRO KREDİ NEDİR? KİMLER ALABİLİR?

Mikro Kredi bankacılık sisteminden yararlanamayan dar gelirli insanlara finansal destek oluşturmak üzere Bagladeşli Ekonomi Profesörü Muhammed Yunus tarafından geliştirilmiştir. Prof. Dr. Muhammed Yunus bu sistem ile 2006 yılında Nobel Dünya Barış ödülüne layık görülmüştür. Mikro Kredi ülkemizde de Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) kapsamında 68 ilimizde dar gelirli kadınlara kefilsiz, teminatsız kredi sağlamakta ve kadınlarda girişimciliğin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.
Bu kredi bir iş fikrine sahip tüm kadınlara destek sağlamaktadır. Evinizde ürettiğiniz ürünler için, küçük bir işletme kurmak için veya hayvancılık yapmak için Mikro Krediden faydalanabilirsiniz. Mikro Krediden öncelikli olarak 1.000 TL kredi alırsınız ve bunu 46 haftada eşit taksitlerle tekrar ödersiniz. Daha sonra işinizi geliştirmek için daha yüksek oranlarda kredi kullanabilirsiniz. Başarılı kadınlar 15.000 TL’ye kadar Mikro Krediden faydalanabilmektedirler.

Nasıl Kullanılır?

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) grup tabanlı kredi modelini belirlemiştir. Mikro Krediden faydalanmak için 5 kişilik bir ekip oluşturmanız gerekmektedir. Grup tabanlı kredi modeli 5 kişi arasında sorumluluk ve dayanışma duygusunu geliştirir. Kredi ödemesini aksatan üye ve veya üyelerin taksitleri diğer üyeler tarafından karşılanır.
Semtinizde yeni bir iş fikri olan 4 kadınla beraber Mikro Krediye başvurabilirsiniz. Gruptakiler yakın akraba olamazlar. Anneler-kızlar, kardeşler, hala-teyze, yeğenler, gelin görümceler aynı grupta olamazlar.

Mikro Kredi Alabilmek İçin

a.    TGMP personeline işletme fikrini anlatmalıdır.
b.    İşi için gerekli kredi miktarını belirleyerek TGMP personeline belirtmelidir.
c.    Kurduğu beş kişilik grubuyla 3 günlük eğitime tabii tutulacak ve kredi geri ödeme sistemi hakkında bilgilendirilecektir.
d.    Yapılacak törenle talep ettiği kredi miktarını almaktadır.

Mikro Kredinin Kadınlara Faydası Nedir?

Size öncelikle 1.000 TL gibi düşük miktarlarda kredi verir. Bu size çok düşük bir miktar olarak gelebilir. fakat buradaki amaç sizi ticarete ve girişimciliğe alıştırmak ve para kazanma yöntemlerini öğretmektir. İlk adımı eğer başarı ile tamamlarsanız ki bu ülkemizde neredeyse %100 oranındadır, bir daha ki adımlarda daha yüksek miktarlarda kredi kullanarak işinizi geliştirebilirsiniz. Mikro Kredi sistemini kullanan kadınların nereyse tamamı borçlarını zamanında ve tam olarak ödemiştir. Bu durumda kadınların borçlarına daha sadık olduğunu göstermektedir.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin, gelişmelerden, Yeni İş Fikirleri ve Hibe Kredilerden  anından haberdar olun.
“Küçük İşler Büyük Fırsatlar” yazı dizimiz ile çok küçük sermaye kurulabilecek iş fikirleri için tıklayınız.

1.000 TL ile Ne Yapabilirim Ki?

Kullandığınız 1.000 TL ile evde üretim yapabilir (yemek, mantı, erişte, hediyelik eşya, el işi ürünler gibi) veya bir dükkan kiralayıp bazı malzemeleri alarak ticaret yapabilirsiniz. Ülkemizde Mikro Kredi kullanarak açılmış pek çok gözleme, pasta börek dükkanı bulunmaktadır ve bunlar zamanla işlerini büyüterek devam etmişlerdir. Bu sistem sizi finansal olarak desteklerken ayrıca verdiği eğitimler ile de sizi motive eder ve öz güven kazanarak işinize sıkıca sarılmanızı sağlar. Mikro Kredi kullanarak işe başlayıp şuan yanında onlarca işçi çalıştıran başarılı kadın girişimciler hep Mikro Kredinin öz güven kazandırma yönünden bahsetmektedirler.

Sizde verilen kredinin küçük olduğunu düşünmeden, girişimcilik ruhunuzun gelişmesi için TGMP şubelerini ziyaret edin ve gerekli bilgileri edinin.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri detaylı bilgi için tıklayınız.

Ev Alana 15 Bin TL Devlet Desteği ve destek miktarı hesaplamak için haberimizi okuyunuz.

 MİKRO KREDİ İLE BAŞARI ÖYKÜLERİ

‘Kepçe ile verip çay kaşığı ile alarak’ 500 Milyon Lira dağıttılar.22.02.2016

CITIBANK Türkiye’nin Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’yla birlikte hayata geçirdiği “Mikro Girişimci Ödülleri”nin jüri toplantısında, 3 bine yakın aday arasından finale kalan 30 kadını dinliyoruz.

– Mikro kredi sayesinde kendi ayaklarımız üzerinde durmayı öğrendik.
Muş’ta 3 katlı perde mağaza ve atölyesi olan ilkokul mezunu 54 yaşındaki Şükran Bingöl, çalışmaya evde çanta yaparak başladığını anlatarak söze girdi:

– Daha sonra kursa gittim, perde işine girmeye karar verdim. Eşim çalışmama hep karşı çıktı. 8 yıl ayrı yaşadık, 1 yıl önce de boşandık. 3 çocuğum en büyük kazancım oldu. 2013’te 4 bin, 2014’te 6 bin lira kredi kullanıp işimi büyüttüm. Şu anda ayda 8-10 bin lira gelirim var. Muş’un “En Girişimci Kadın”ı seçildim.

Mardin Kızıltepe’de tuhafiyecilik yapan 41 yaşındaki Mekiye Alkan, okuma yazma bilmediğini belirtti:
– Mikro krediyle işe girişerek parasızlığı aştım. Bu kredi, zor günlerimde benim ailem oldu. 2013’te 1000 lira, 2014’te de 2 bin lira kredi kullandım. Şimdi aylık gelirim 2 bin 500 lira civarında. 3 çocuğumun da okumasını çok istiyorum.
Ardından yine okur-yazar olmayan 56 yaşındaki Melek Özer odaya girdi:
– Eskiden eşim ve ben asgari ücretli işçiydik. Sonra küçük simitçi fırını açtık. Eşim hastalanınca fırında işler bana kaldı. 2013’te 2 bin lira, 2014’te 4 bin lira mikro kredi kullandım. Şu anda aylık gelirim 2-4 bin lira arasında.
Tam odadan çıkarken şu benzetmeyi yaptı:
– Mikro krediciler parayı “çomça” (kepçe) ile verip çay kaşığı ile alıyor. Allah onlardan razı olsun.

TGMP Mikro Kredi ana sayfası için tıklayınız.

 

About admin

Check Also

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu) Destekleri ve Hibe Kredileri

Gelişmekte olan ve yarı gelişmiş ülkelerde kent ve kırsal alanlar arasında yaşam şartları açısından pek …

4 comments

  1. Mikro Kredi ile kullandığınız 1.000 TL ile evde üretim yapabilir diyorlar ancak ne iş yapsak bilemedik.

  2. biz mahallede 5 kişi iş yapacağız ama mikro kredi kimlere veriliyor.

  3. uluslar arası acılırsınız 1000 tl deli para

  4. kardeş şu kosgeb kayıt krediye yönlendiriyo bankalar tarafından bu hack dır bi kayıt yapamıyorum siteden