Home / KOSGEB / Seralara 100.000 TL Modernizasyon Kredisi

Seralara 100.000 TL Modernizasyon Kredisi

Örtü altında üretim yapan yani seracılıkla uğraşan çiftçilerimiz için müjdeli haber geldi. En az 500 metrekare serası bulunan ve Bakanlığın Örtü Altı Kayıt Sistemine kayıtlı bulunan seracılar Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile bu faiz indirimli krediden faydalanabileceklerdir.

Seraların modernizasyonuna ilişkin bu önemli karar Bakanlar Kurulu Kararı olarak 16 Aralık’ta alındı ve Uygulama Tebliği  31 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak resmiyet kazandı. Buna göre Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı 100.000 TL’ye kadar kredi verilecek ve yatırım kredilerinde %100 (faizsiz), işletme kredilerinde ise %50 faiz indirimi gerçekleştirilecektir.

Kredinin amacı ilkel olarak yapılmakta olan seracılığın modern çağın gereklerini yerine getirebilecek fiziki koşullara getirilmesidir.
Alınacak Kredi İle Hangi Yenilemeler Yapılacaktır;

Kurulu bulunan seranın iskeleti ve temel kurulum tekniğinin yetersiz olduğu il/ilçe tarım müdürlükleri tarafından tespit edilen seraların modern seracılığın asgari şartlarını sağlayacak şekilde tamamen yeniden yapılması veya yenilenmesi;

Farklı parsellerde bulunan seraların tek sera olarak birleştirilmesi;

 

İl/ilçe Müdürlükleri tarafından gerekli şartları sağladığı tespit edilen seralar için, ürün kalitesini ve verimliliği arttırmak amaçlı olarak  sabit ve/veya montajlı; ısıtma, soğutma, nemlendirme, sisleme, havalandırma, gölgeleme, sulama, yapay aydınlatma, gübreleme, tarımsal mücadele, hasat ve taşıma, topraksız bitki yetiştirme, karbondioksit gübrelemesi, bitkisel üretim atıklarının bertarafı ve geri dönüşüm sistemleri, bilgisayarlı programlanabilir lojistik kontrol sistemleri veya mikro-denetleyici destekli otomasyon sistemleri ve bu sistemlere ait yazılımlar ile sınıflandırma, paketleme sistemleri ve bunların yapılarından halihazırda işletmede bulunmayanları, ekonomik ömrünü tamamlayanlar ile daha verimli ve teknolojik olarak yeni başka bir sistemle ikame edileceklerin finansmanını kapsıyor.

Krediyi sağlayan üreticiler yapılacak yenileme çalışmasının %50’si tamamlandığında il/ilçe müdürlüklerine bilgi vermeleri ve gerekli denetimleri yaptırmalıdır. Ayrıca %100 tamamlanma gerçekleştiğinde yine Tarım Müdürlükleri tarafından yapılacak denetimle projenin tamamlandığını onaylatmalıdırlar.
Sizde sera sahibiyseniz ve faizsiz veya faiz indirimli Sera Modernizasyon Kredisinden faydalanmak istiyorsanız mutlaka şehrinizdeki Ziraat Bankasını ve Tarım Kredi Kooperatifini ziyaret ederek konuyla ilgili detaylı bilgi alınız.
Bizi Facebook sayfamızdan takip edin ve tüm Hibe Kredi detaylarından anından haberdar olun.

About admin

Check Also

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu) Destekleri ve Hibe Kredileri

Gelişmekte olan ve yarı gelişmiş ülkelerde kent ve kırsal alanlar arasında yaşam şartları açısından pek …

4 comments

  1. Bu kredi devlet destekli olarak mı veriliyor. nasıl başvurulur.

  2. Seracılık yapmak için 2 dönüm arazim var. yine aynı arazı içinde 20 adet küçükbaşhayvan bessliyorum. bizim oraların havası sıcak, seraya uygun. kredi başvurusunda bulunuyorum.

  3. 3000 m ekili çilegim var burayı nasıl sera yapabilirim devletin sundugu bir imkan varmı

  4. DEVLET DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK VE BİLGİ ALMAK İÇİN 0530 064 03 35 NUMARADAN ULAŞIM SAĞLIYABİLİRSİNİZ
    ( HAYVAN DESTEĞİ , YENİ GİRİŞİMCİ DESTEKLERİ , MEVCUT İŞLETME DESTEĞİ , SERACILIK DESTEĞİ , PROJE YAZILIMI )
    KOBİ KALKINMA YETKİLİSİ NİLAY