Home / KOSGEB / Hibe Krediler için Uygun Proje Konuları

Hibe Krediler için Uygun Proje Konuları

Hibe Krediler için Uygun Proje Konuları

Son yıllarda özel sektörü ve girişimciliği destekleyerek istihdam arttırmak amacıyla pek çok hibe programları devreye sokulmuştur. Bu karşılıksız Hibe Desteklerinin bir kısmı sosyal hayat bir kısmı da doğrudan ekonomik yatırımları desteklemek amacıyla verilmektedir. Son dönemde özellikle KOSGEB ve Kalkınma Ajansları en fazla geri ödemesiz Hibe Kredisi veren kuruluşlardandır.

Özellikle AK Parti iktidarı döneminde bu Hibe Kredilerin miktarı ve kapsamında çok büyük artışlar gerçekleşerek yurt geneline yayıldı. Özellikle kalkınmada öncelikli bölgelerde (5. ve 6. bölge) Hibe Programları daha fazla desteklenmekte ve teşvik edilmektedir.
Bu özellikle Kalkınma Ajanslarının Hibe Desteklerini inceleyeceğiz ve hangi konularda projeler yapılırsa başarı şansının yüksek olacağını belirteceğiz.

 

Kalkınma Ajansı Nedir? Neleri Destekler?

Kalkınma ajansları 206 yılında 5449 nolu kanun ile kurulan ve Avrupa Birliği Bakanlığına bağlı olarak çalışan ve şuan tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde 26 adet bulunan bir kuruluştur. kalkınma ajanları bulundukları bölgede girişimciliğin desteklenmesi ve geliştirilmesini; kırsal ve yerel kalkınma faaliyetlerinin desteklenmesini; kamu, özel kesim ve STK’lar arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi rollerini üstlenmektedir. Ayrıca bulunduğu bölgenin iş ve yatırım imkanlarının tanıtımını da gerçekleştiren Ajans, yatırımcıların izin ve ruhsat işlemlerini takip ederek sonuçlandırmayı amaçlamaktadır. AB fonları ve uluslararası fonların kullanılmasında da aracılık ve koordinasyon görevini yürüten Ajans, hem araştırma ve veri tabanı oluşturma, hem de izleme ve veri değerlendirme alanlarında faaliyet göstermektedir.
Kalkınma Ajansları her projeye destek vermemektedir. Sizin hazırlayacağınız projelerin Kalkınma Ajanslarının amaç ve öncelikleri ile uyuşması gerekmektedir.

Kalkınma Ajanslarının Doğrudan Faaliyet Destek Programının genel amacı; yerel ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak stratejik nitelikli ve/veya aciliyet içeren faaliyetlere yenilikçilik ve sürdürülebilirlik temelinde uygulamaya yönelik olarak destek sağlamaktır.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin ve tüm Hibe Kredi detaylarından anından haberdar olun.

Kalkınma Ajanslarının öncelikli olarak destekleyeceği projeler;

 • Bölgenin kalkınması ve rekabet gücünü arttırmaya yönelik çalışmalar;
 • Bölge ekonomisine yönelik tehdit, risklerin ve dezavantajların önlenmesine yönelik projeler;
 • Bölge ekonomisi açısından büyük öneme sahip araştırma ve planlama çalışmalarının yapılması;
 • Bölgenin yenilikçilik ve girişimcilik kapasitesini geliştirmeye yönelik stratejik eylemlerin başlatılmasına ve gerçekleştirilmesine;
 • Büyük hacimli yatırım kararlarına kısa vadede etki edilmesi ve yönlendirilmesine katkı sağlayacak olan faaliyetlere doğrudan mali destek vermektir.

Kalkınma Ajanlarının Hibe Destek Programlarından faydalanabilmek için öncelikli olarak elinizde iyi bir proje konusu olması gerekmektedir. Bu tür Hibe Programları için pek çok fayda sağlayan projeler desteklenmeye adaydır. Mesela hem istihdam sağlayacaksınız hem enerji verimliliği sağlayacaksınız. Hem katma değeri yüksek üretim yapacaksınız hem de işsizliği önleyeceksiniz.Şimdi Kalkınma Ajansları İçin Uygun Proje Örneklerine bakalım;

 • Bir tekstil atölyesinde enerji verimliliği sağlamak;
 • Güneş enerjisi ile kendi enerjisini üreten mandıra modeli;
 • Kırsal kesimlerde doğal arıtma uygulamaları;
 • Özel sektöre yönelik istihdam amaçlı üretim alt yapısını oluşturmaya yönelik projelerin hazırlık çalışmaları;
 • Özel sektörü teşvik edecek  özel konaklama tesislerinin(kayla, kırsal ..vb) uygulanabilmesine yönelik hazırlık çalışmaları;
 • Sağlıklı et üretiminin sağlanmasına yönelik çalışmalar;
 • Yayla hayvancılığına yönelik faaliyetler;
 • Yöresel ürünlerin üretimi ve markalaşmasına yönelik pazarlama projeleri;
 • Sektörel gelişmeyi sağlayıcı bilişim teknolojileri alt yapılı uygulamaları,
 • Bulunduğu bölgeye uygun olarak mikro tarım projeleri;

Bu bahsedilenler sadece örnek projelerdir. Bunlar gibi bölgeye fayda sağlamaya yönelik pek çok ekonomik ve sosyal içerikli proje desteklenmektedir.

Kalkınma Ajanslarının Destek Programlarından faydalanmak için en yakınınızdaki Kalkınma Ajansını mutlaka ziyaret edin. Tüm Kalkınma Ajansı listesi için tıklayınız.

About admin

Check Also

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu) Destekleri ve Hibe Kredileri

Gelişmekte olan ve yarı gelişmiş ülkelerde kent ve kırsal alanlar arasında yaşam şartları açısından pek …

4 comments

 1. İyi günler ben devletin genç girişimcilere verdiği destekten yararlanmak istiyorum yardimci olurmusunuz

 2. İyi günler şuan babama ait marketimiz bulunmakta benbu işi biraz daha ayaynı sektör üzerindenbbüyümeyi ddüşünüyorum ustume alıp bu konuda yine bi destek alabilirmiyim yardımcı olabilecekvar mmı …

  • Kosgeb Girişimcilik Destekleri devir alarak işletme açmayı desteklememktedir. Bunun yerine sizde bir market açmak isterseniz destek programından faydalanabilirsiniz.

 3. DEVLET DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK VE BİLGİ ALMAK İÇİN 0530 064 03 35 NUMARADAN ULAŞIM SAĞLIYABİLİRSİNİZ
  ( HAYVAN DESTEĞİ , YENİ GİRİŞİMCİ DESTEKLERİ , MEVCUT İŞLETME DESTEĞİ , SERACILIK DESTEĞİ , PROJE YAZILIMI )
  KOBİ KALKINMA YETKİLİSİ NİLAY