Home / Enerji / Türkiye’de Eletrik Üretiminde Yerli – İthal Durumu

Türkiye’de Eletrik Üretiminde Yerli – İthal Durumu

Türkiye’de elektrik üretiminde dışa bağımlılık günün koşullarına göre değişebilse de ortalama olarak %30 civarındadır. Bunun yaklaşık %40 civarını doğalgaz santralleri, %10’da ithal kömür santralleri oluşturmaktadır. Bu durum özellikle dış politika konusunda Türkiye’nin elini zayıflatan parametrelerden bir tanesidir.

Son dönemde Suriye politikası sebebi ile Rusya ile çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır. En son Suriye’de görev yapan Rus uçaklarının Türk Hava Sahasını ihlal etmesi ile doğalgaz konusu gündeme gelmiştir. Karşılıklı açıklamaların arasında Türkiye’nin Rus doğalgazına bağımlılığından bahsedilmiş ve Rusya ile yaşanacak sorunların Türkiye’nin enerji güvenliğini sıkıntıya sokacağı söylenmiştir. Aynı şekilde Türk tarafı da Rusya’nın Almanya’dan sonra en büyük 2. Doğalgaz ithalatçısı olması sebebi ile Türkiye ile yaşanacak sıkıntıda Rusya’nın doğalgaz arzında problem yaşayacağı belirtilmektedir. Türkiye’nin ise gerekli doğalgaz ihtiyacını LNG denilen gemilerle taşınan sıvı doğalgaz ile çözebileceği söylense de bunun için gerekli aktarma santrallerinin ve limanlarının hazırlanması ciddi bir zaman ve maddiyat gerektirmektedir.

Bu olaylar aslında enerji ve elektrik üretiminde kullanılan jeolojik ürünlerin dünya politikasında ne kadar önemli ve belirleyici bir rolünün olduğunu ortaya çıkartıyor. Aslında ne Türkiye Rusya’dan aldığı gazdan vaz geçebilir nede Rusya sattığı gazdan elde ettiği parayı feda edebilir. Bu durum iki ülkenin bir orta yol bulup anlaşmasını sağlayan en önemli etkeni oluşturmaktadır.
Enerji üretiminde dışa olan bağımlılığımızı düşürebilmek için yerli kaynakların etkin ve verimli şekilde azami oranda kullanılması sağlanmalıdır. Bunlar yapılırken de çevre ve insan sağlığına gerek önem verilmeli, toplumun hassasiyetleri göz önünde bulundurulmalı, yer seçimi doğru yapılmalıdır. Ancak bu şekilde enerji konusunda dışa bağımlılığımızı azaltabiliriz. Ama şu da bir gerçek ki, Türkiye sahip olduğu kaynaklar ve gelişim oranı göz önüne alındığı zaman tam olarak bağımsız bir enerji politikasına sahip olması zor görülüyor. Tüm barajlarını, kömürünü (mevcut rezervler) ve rüzgârını kullansa dahi gelişen Türkiye’nin ihtiyacı olan enerjinin bir kısmı mutlaka ithal ürünlerle karşılanmak zorunda kalacaktır.

About admin

Check Also

Türkiye’de Elektrik Üretimi

Türkiye’de Elektrik Üretimi Ülkemiz elektrik üretiminde pek çok kaynağı bir arada kullanmaktadır. Elektrik ve enerji …