Home / Enerji / Yerli Otomobilin ilk Görüntüleri Yayınlandı

Yerli Otomobilin ilk Görüntüleri Yayınlandı

Uzun zamandır konuşulan yerli otomobilin protatipi ha çıktı ha çıkacak haberleri sonrası ilk fotoğraflar geldi. İlk olarak 3 segmentte hazırlanan araçların ön tampon ve ızgara tasarımı aynı gibi duruyor. Ayrıca oldukça agresif bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şuan için tüm detayları bilemiyoruz, içerisinde kullanılan elektrikli motor, bataryalar, ne kadar yol gidebildiği, kaç saatte şarj olduğunu önümüzdeki günlerde öğrenmeyi umuyoruz. Detayları aktarmaya devam edeceğiz.

Yerli otomobil Görücüye Çıktı
Yerli otomobil Görücüye Çıktı

Yerli Elektrikli Otomobilin Hikayesi

Yerli elektrikli otomobil ile ilgili çalışmalar 2011 yılında Başbakan görevinde olan Recep Tayip Erdoğan tarafından TÜSİAD toplantısında “Yerli Otomobil İçin Bir Babayiğit Arıyorum” demesi ile başlamıştı. İlk başta klasik içten yanmalı motorlar için hazırlık yapan firmalar yine Başbakan’ın yönlendirmesi ile elektrikli otomobil üzerine yoğunlaştılar. Tabi yeni bir otomobil firması kurmanın hem çok büyük maliyeti var hemde büyük riskleri var. piyasa da bulunan firmaların nerede ise tamamı 100 yılı aşkın firmalardı.
Bundan dolayı klasik otomobiller için tren gerçekten kaçmış bulunuyor. ama elektrikli otomobile geçiş henüz emekleme aşamasında olduğundan dolayı Türkiye bu alanda pazar edinmeyi başarabilir. Şuan hali hazırda bir kaç elektrikli otomobil modeli bulunuyor ve bunlarda dünyada çok kısıtlı noktalarda satışa sunulmuş durumda. Bu alanda şuan dünyada en iddiaalı firma Amerikalı Tesla Motor olarak görülmekte. O bile şuan için her yerde bulunamıyor.

Yerli lazer silahı ile ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Türkiye’de bu kadar ükün ve riskin altına girecek bir babayiğit çıkmadı. Hal böyle olunca devlet kendisi elini taşın altına koydu ve tasarım ve teknoloji üretme görevini TÜBİTAK üstlendi. TÜBİTAK hem yerli hem yabancı hep çok firma ile iş birliği yaparak yerli elektrikli otomobil tasarımını geliştiriyor. Bununla ilgili pek çok firmanın adı geçmekte.

Malezyalı Proton, yerli BMC, İngiliz tasarım firması Frezer-Nash ve İsveçli SAAB bunlardan bir kaç tanesi. TÜBİTAK yerli otomobil tasarımını geliştirdikten sonra bunu yerli bir fabrika ile anlaşarak montajını sağlamak. Aslında bu üretim tarzı bir yerde Apple Iphone üretimine benziyor. Apple da Iphone telefonlarının tasarımını kendisi yapıyor fakat ürünü anlaştığı Çinli firmalara ürettiriyor.

yerli otomobil 2

yerli otomobil 3
İlk üretilecek otomobillerin çokta yüksek oranda yerli olmayacağı aşikar. Büyük ihtimal şuan TÜBİTAK elektrik motorundan, pile, aktarma organından şarj sistemine kadar pek çok bileşeni dışarıdan getirtecek. Fakat üzerindeki yazılımın kendi üretimi olacağını düşünüyorum. Tabi ilerleyen zamanlarda mutlaka bu bileşenlerin yerli versiyonlarını geliştirerek, gerçekten yerli bir teknoloji geliştireceklerini düşünüyorum. Pek çok ülkenin sanayi hamlesi aynen bu şekilde gelişmiştir. Türkiye diğer ülkelerin 100 senede geçtiği evreyi hemen geçemez. Ama kararlı adımlar atılırsa 10 sene içerisinde dünyada önemli oyunculardan bir tanesi olacağını düşünüyorum.

Önerdiğimiz Makalelerimiz

General Mobile Elite Plus incelemesi

Android TV Box Nedir? Nasıl Kullanılır? Makalemiz

Uygun fiyatlı Android Tv Box Listesi Makalemiz

En İyi Android Tv Box Listesi Makalemiz

Çinden Telefon Alma ile ilgili Makalemiz

Çamurdan Ev Yapımı

Çin’den Oyunca Satın Alma

Evde Elektrik Üretme

 

About admin

Check Also

Türkiye’de Eletrik Üretiminde Yerli – İthal Durumu

Türkiye’de elektrik üretiminde dışa bağımlılık günün koşullarına göre değişebilse de ortalama olarak %30 civarındadır. Bunun …