Home / Enerji / Evde Elektrik Üretimi (Güneş Panelleri ve Rüzgar Gülü)

Evde Elektrik Üretimi (Güneş Panelleri ve Rüzgar Gülü)

Artan elektrik fiyatları ve ucuzlayan güneş panelleri sayesinde artık evde elektrik üretimi cazip hale gelmeye başladı. Eğer sizde evde kendi elektriğinizi kendiniz üretmek istiyorsanız 2-3.000 TL gibi bir bütçe ayırıp kendi sisteminizi kurabilirsiniz. Veya yine yaklaşık bu maliyetlere bir firmaya anahtar teslim kurulum yaptırabilirsiniz.

Özellikle 2002 yılından beri yapılan %174 elektrik zammından sonra, evin en temel ihtiyaçlarından ve en pahalı ihtiyaçlarından birisi olan elektrikten dolayı eve gelen faturalarımızda çok büyük bir artış görmekteyiz. Teknolojinin de bize verdiği güce dayanarak bu elektrik tüketimini aza indirgeyebilir ve evimizde kullandığımız elektriği devletten değil de alternatif sistemlerden, kolay bir şekilde sağlayabiliriz. Bu yazımızda evde elektrik üretme konusunda size fikir vermek istiyoruz.

Bunun için çeşitli ve belirli kurallar bulunuyor, en başında ise böylesine ciddi bir konuyu kesinlikle bir uzmana danışmadan iş yapmamanız. Böylelikle, hem yatırımlarınızın yanmasını önleyeceksiniz, hem de böylesine ciddi bir konuda alacağınız yardım, hem sizi, hem ailenizi, hem de evinizi riske etme durumunu sıfıra indirgeyeceksiniz. Öncelikle, evde elektrik üretimini hangi işlevsellikle kullanabileceğinizi ve hangi üretim sistemini seçeceğinizi çok iyi belirlemelisiniz.Evde Elektrik Üretimi
Evde Elektrik Üretme

Evde Elektrik Üretme – Bedava Enerji

Eğer, dağlık bir alanda oturuyorsanız rüzgar türbinleri ile elektrik üretimini seçebilir, eğer normal ve düz bir alanda oturuyorsanız güneş sistemi ile elektrik üretimini seçebilir, eğer akarsu ya da nehir gibi bir arazi içerisinde oturuyorsanız ve bu alanın da sahibi siz iseniz, değirmen ile de bir miktar elektrik üretip evinizin elektrik faturasını ciddi manada düşürebilirsiniz.
Türkiye içerisinde kullanılan alternatif enerji üretim seviyesini göz önünde bulundurursak, şöyle bir mantığa varabiliriz: henüz Türkiye içerisinde, dağlık alanlar içerisinde bile olsanız türbinler ile elektrik enerjisi üretimi bi’ hayli masraflı yani pahalı ve bundan dolayı da uygulanabilirliği çok yok maalesef. Bunun yanında, bu üretim metodunun yanı sıra, üreteceğiniz elektriğin evinize yetmemesi durumu da olabiliyor maalesef. Bunun yerine yapmanız gereken tek şey ise Türkiye’nin özellikle yazlık bölgelerinde kullanılan enerji sistemi olan güneş enerjisi panellerine yönelmeniz olacaktır.

Aslında evde bazı malzemeleri toparlayarak kendinizde bir rüzgar türbini yapabilir ve bundan elektrik üretebilirsiniz. Bununla ilgili internette pek çok döküman ve video bulabilirsiniz. İsterseniz bende bir video önereyim size amatör rüzgar türbini için.

Şuan ülkemiz için evde elektrik üretme konusunda en uygun sistem güneş panelleri olarak görülüyor. Böylelikle, evinizin çatısına ya da arka bahçesine kuracağınız güneş panelleri sayesinde, evinizin hem çok büyük bir kısmına elektrik enerjisi verebilir, hem de sıcak suyunuzu çok kolay bir şekilde bedavaya getirebilirsiniz. Bu sistemin en güzel özelliklerinden birisi de; harcamalarınızı yaptıktan sonra bir süre içerisinde kendisini tamamen amorti etmesi ve ardından da size hiçbir şekilde elektrik faturası getirmemek oluyor. Böylelikle, yıllara vurulduğunda, çok büyük bir miktar para, elektrik kurumlarına değil, cebinizde kalmış oluyor.

Güneş panelleri son yıllarda hızla ucuzlamaktadır. Dünyada bu alanda çok büyük bir rekabet var. Özellikle Alman ve Çinli üreticiler sürekli fiyat düşürüyorlar. Sanırım uzak olmayan bir zamanda kuracağımız sistemler baya cazip fiyatlara düşecektir. Aslında evde elektrik üretme konusunda yüksek maliyetleri paneller dışındaki dönüştürücü sistemler, aküler ve projelendirme başlıkları oluşturuyor. Eğer biraz elektrik konularından anlıyorsanız sanayiden toparlayabileceğiniz malzemelerle proje maliyetinizi %60-70 oranında düşürebilirsiniz.

İlerleten yazılarımızda bu konularla ilgili daha fazla bilgi vereceğiz. Bizi izlemeye devam edin 🙂

Güneş Panelli Sistem İçin Gerekenler;

  • Güneş Panelleri (Mümkünse 200W Kullanın – Yerden tasarruf)
  • Charge Kontrol Cihazı( batarya dolduğunda elektriği kesip aküleri korumak için)
  • Akü Seti (İlk başlarda düşük maliyet için oto aküsüde kullanılabilir)
  • Şalter
  • Üretilen elektriği aküleri dolduracak akıma dönüştüren invertör
  • Bir sürü kablo 🙂

Bu malzemelerden güneş pannelleri hariç geri kalanların tamamını 2. el hurdacılardan bulup sistemi çok ucuzlatabilirsiniz. Tabi hurdacıdan ölü ürün almayacaksınız. Çalışır durumda temiz malzeme çoğu zaman bulunabiliyor. Ayrıca güneş panellerinin solar hücrelerini (solar cell) internetten gayet ucuza alıp kendiniz de panel üretebilirsiniz. Ama biraz tecrübe gerekli. Acemilik dönemlerinizde bu iş daha da pahalıya patlayabilir 🙂

Güneş panelleri ve ekipmanları ile ilgili fiyatlar: http://www.sahibinden.com/elektrik-enerji-gunes-panelleri

Şu anki güneş Paneli Fiyatları:

200 Watt Güneş Panelleri: 600 TL civarı Siteye Git

100 Watt Güneş Panelleri: 300 TL civarı Siteye Git

50 Watt Güneş Panelleri: 175 TL civarı Siteye Git

About admin

Check Also

Türkiye’de Eletrik Üretiminde Yerli – İthal Durumu

Türkiye’de elektrik üretiminde dışa bağımlılık günün koşullarına göre değişebilse de ortalama olarak %30 civarındadır. Bunun …