Home / Teknoloji / General Mobile Garanti ve Teknik Servis Süreçleri

General Mobile Garanti ve Teknik Servis Süreçleri

Bugün ülkemizin en çok satan telefon markalarından olan yerli General Mobile firmasının garanti ve teknik servis süreçlerini inceleyeceğiz. Akıllı telefonlara günümüzde çuvalla para ödüyoruz. Peki arıza verdiğinde ne olacak. Ödediğimiz paralar çöpe mi gidecek. Yoksa güvenerek aldığımız markalar ürünlerinin arkasında durup ürünün arızasını giderecekler mi? Evet bugün General Mobile firmasının garanti ve teknik servis serüvenini anlatacağım.

Süreci bizzat ben yaşadım. Eşime 2 yıl önce aldığım efsane General Mobile Discovery telefonun kamerasının çalışmaması, kendi kendine açılıp kapanması ve aşırı yavaşlaması sebebi ile telefonu servise götürmeye karar verdim. Aslında İstanbul dışında yaşıyorum fakat bir etkinlik sebebi ile eşimle beraber İstanbul’da bulunuyorduk. Eşim uzun süredir telefonun kendi kendine açılıp kapandığından bahsediyordu. Bir kaç ayar yaptıktan sonra telefonun kapanıp açılması biraz azalmıştı. Eşimin şikayetleri de azaldı tabi 🙂

Genral mobile Teknik Servis 2
İstanbul’da bulunduğumuz son gün sabah erken uyandım, kendi telefonumun şarjı çok azaldığı için onu şarja takıp eşimin telefonundan internete gireyim dedim ama olamaz böyle birşey. Bir an kendimi hesap makinesinden internete giren biri olarak hissettim 🙂 Telefon donuyor, kapanıp açılıyor, kendine gelmesi 3-5 dk alıyor. Kendine gelince de yine inanılmaz ağır çalışıyor. Gerçekten camdan atasım geldi. Ayrıca kamera da çalışmıyor. Depolama hatası veriyor filan. Eşim uyandığında sen bu telefonu nasıl kullanıyorsun, atılacak hale gelmiş dediğimde oda bencede atalım yenisini al bana dedi tabiki 🙂

Tabi telefonun asıl performansını bilen biri olarak bunun yazılımsal olduğunu ve tekrar eski haline gelebileceğini tahmin ediyordum. General Mobile Discovery i fabrika ayarlarına çevirsemde bir fayda etmedi. Daha önce General Mobile firmasının yani Telpa nın Profilo İşmerkezindeki servisinin her türlü sorunu 1 saat içersinde çözdüğünü duymuştum. Tabi yeri nerede nasıl gidilir bilemiyorum. Ani bir kararla telefonu oraya götürmeye karar verdim.

Karar vermemle çıkmam 5 dk sürmedi. Profilo işmerkezinin yerine baktım hemen Mecidiyeköy’de olduğu görülüyor. Hemen metroya bindim ve Mecidiyeköy durağında indim. Ondan sonra Navigasyon ile Profilo İş Merkezine doğru yürüdüm. Arada 1-2 kişiye sorarak rotayı onaylattım 🙂 İşmerkezine girince Telpa General Mobile Teknik servisini sordum güvenliğe. Zemin kat en sonda dediler. Gittiğimde büyükçe bir alanda General Mobile beni karşıladı. Aynen banka gibi sıra alınıp iş yapılan bir yerle karşılaştım. Kısa süreli şaşkınlıktan sonra sıra alıp bekledim 🙂 Bu arada bekleyenler için aynen Samsung ve Apple da olduğu gibi ahşap masalarda General Mobile firmasının tüm telefonları sergileniyor ve test etme imkanı sağlıyor.
Genral mobile Teknik Servis 1

1-2 dk bekleyişten sonra sıram geldi telefonu verdim sorunları sıraladım. Görevli sorunun max. 1 saat içerisinde giderileceğini ve ekrandan durumu kontrol edebileceğimi söyledi. Bende bu arada telefonları inceleyeyim dedim. Özellikle General Mobile Discovery Plus dikkatimi çekti. Gerçekten ince şık ve yüksek performanslı bir telefon. Tabii fiyatı biraz fazla geldi bana. 1000 TL civarı olsaydı sanırım yok satabilirdi 🙂

Ekranda telefonumun durumunun çıkmasını beklerken güzel bir şaşkınlık yaşadım. Telefonun 2 yıllık garantisi yaklaşık 1 ay önce dolmuştu. Ama ekranda telefonun sorununun garanti dahilinde çözüleceği yazıyordu. Belkide Telpa firması kendi garantisinde sattığı telefonların yazılımsal sorunlarını ücret almadan yapıyordu. Ne d olsa parça kullanılmıyor 🙂 Tabi bu duruma bir şikayetim olmadı sessizce bekledim 🙂 Tabi tersi olsaydı garanti devam ederken para isteselerdi herhalde kıyameti koparırdım 🙂 Bir dönem Discovery modelinde yaşanan şarj soketi sıkıntısı ve bunun çözümünün kullanıcı hatası olarak gösterilip para talep edilmesi kullanıcılar arasında Telpa ya karşı bir güvensizlik oluşturmuştu. Daha sonra Telpa bu durumu düzeltti ama internette araştırınca bu kötü imajın hala izlerini görebiliyoruz.

Genral mobile Teknik Servis 4

Neyse telefonu verdikten yaklaşık 20 dk sonra ekranda telefonumun garanti kapsamında onarıldığı ve gerekli testlerinin yapıldığı ve teslim alma fişi almam gerektiği görüldü. Fişimi aldım ve beklemeye başladım. Tabi aklımda acaba ara isteyecekler mi durumu vaardı. Ne de olsa garantisi bitmiş bir telefon. Görevli bayan telefonu getirdi. Kartımı taktı ve çalıştırdı. Servisin bildirdiği uyarıları yaptı. (Kitkat yüklemeyiniz)

General Mobile Discovery telefonum garanti kapsamında onarılmış ve gerçekten yeniden canlanmıştı sanki. Bütün işlemde yaklaşık 20 dk içerisinde yapıldı. Gerçekten de inanılmaz bir hız ve hizmet. Sanırım Telpa bu anlamda rakiplerinden açık ara öndeler. Ekranda dikkatimi çeken telefonları büyük çoğunluğu garanti kapsamında onarılıyordu. Arada kırmızı renkte olanlar ise sanırım ekran kırılması sonucu talep edilen ücretlerdi.

Genral mobile Teknik Servis 3

Eğer İstanbul’da yaşıyor ve General Mobile markalı telefonunuzun sorunu varsa mutlaka Profilo İş Merkezine getirin. Sorunu kısa sürede halledilecektir. Bu hizmeti ile General Mobile ve Telpa firması garanti konusundaki kötü imajını kısa sürede silecek gibi duruyor.

About admin

Check Also

Yeraltı Damlama Sulama Sistemi

Gelişen teknoloji ile beraber çiftçilik de gün geçtikçe daha da kolaylaşmaktadır. Özellikle traktör ve tarla …