Home / Enerji / Yerli Lazer Silahı Görücüye Çıktı

Yerli Lazer Silahı Görücüye Çıktı

Aselsan bir kaç yıldır geliştirme aşamasında olan Yerli Lazer Silahı ilk kez İDEF 2015 fuarında görücüye çıktı. Portatip aşamasına geçtiği gözlenen Türkiye’nin ilk yerli lazer silahı özellikle alçak irtifa hava araçlarına karşı geliştiriliyor. Sistemde laze silahının yanı sıra alçak irtifa füzelerinin yer alacağı bölümler dikkat çekiyor.

Aselsan alçak irtifa hava savunma sistemlerindeki tecrübesine(Atılgan, Zıpkın) lazer silahını da ekleyerek dünyada benzersiz bir sistem ortaya koymaktadır. Lazer silah teknolojisi henüz dünyada da geliştirme aşamasında ve henüz bitmiş bir sistem bulunmamaktadır. ABD bile hala bu silahın testlerini devam ettirmekte ve ordusuna teslim edilmiş bir ürüne sahip değildir.

Yerli Elektrikli Otomobil tanıtıldı. İlk resimleri görmek için tıklayınız.

Yerli Lazer Silahı
Yerli Lazer Silahı

Bu anlamda Türkiye belkide son 200 yıldır ilk kez ileri bir teknoloji alanında dünya ile yarışmakta ve belkide bu teknolojiyi bitmiş ürüne dönüştürecek ilk ülkelerden birisi haline gelecektir.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin en yeni silah sistemleri ile ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Lazer silahının en önemli özelliklerinden bir tanesi, bitirildikten sonra her atışın nerede ise bedavaya mal olmasıdır. En basit bir füze bile 10 binlerce dolara mal olurken, lazer silahının hedefe kitlenip ateşlenip hedefi yok etmesinin maliyeti sadece bir kaç TL ye gelmektedir.

Edinilen bilgilere göre, askeri alanda “devrim” olarak adlandırılan “yönlendirilmiş enerji silah sistemi” yarışında ASELSAN kullanılabilir bir tasarımı gerçekleştirdi. ASELSAN hibrit sistemi, 20kW bir lazer silahı ile konvansiyonel alçak irtifa hava savunma silahının birlikte çalıştığı bir tasarıma sahip. “Hibrit Silah Sistemi”, hafif, modüler ve stabilize bir taret üzerinde füze atıcı sistemi ve daha kısa menzilde ani beliren tehditlere karşı etkili olacak lazer silah sistemi ile hava platformlarına, insansız hava araçlarına ve seyir füzelerine karşı alçak irtifa hava savunma imkanı sağlayacak şekilde tasarlandı.

Yerli Lazer Silahı Sistemi nasıl çalışacak?

Lazer sistemi kısa ve uzun menzilde iki ayrı fonksiyonu taşıyacak. Uzun menzilde, lazer silahı hava tehdidine yönlendirilerek, caydırma, görevini yapamaz hale getirme görevi üstlenecek. Yakın menzilde ise lazer silahının etkisiyle ve “ışık hızında” bir müdahaleyle tehdit imha edilecek. Lazer silahının en önemli özelliklerinden biri ise kesintisiz ve düşük maliyetli bir müdahale imkanı tanıması. ASELSAN’ın mevcut çözüme ilave olarak, daha uzun menzilli ve daha güçlü lazer silahı geliştirilmesi için ayrıca Ar- Ge ve geliştirme çalışması yaptığı öğrenildi.
aselsan lazer silahi
aselsan lazer silahi

ASELSAN’ın lazer silah sistemi dışında IDEF’te iki yeni ürünü daha göstereceği öğrenildi. Şirketin yoğunlaştığı alanlardan biri olan torpido ve torpido karşı sistemleri alanında, torpido karşı sistemi kapsamında üretilen TORK isimli torpidosu da ilk kez fuarda sergilenecek ve bilgi verilecek. Kara araçlarına takılabilen, Tanksavar Füze Sistemi de IDEF’te gösterilecek. Bu sistem, tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara takılabiliyor ve tank başta olmak üzere yüksek korumalı zırhlı araçlara karşı koruma sağlıyor.

Önerdiğimiz Makalelerimiz

General Mobile Elite Plus incelemesi

Android TV Box Nedir? Nasıl Kullanılır? Makalemiz

Uygun fiyatlı Android Tv Box Listesi Makalemiz

En İyi Android Tv Box Listesi Makalemiz

Çinden Telefon Alma ile ilgili Makalemiz

Çamurdan Ev Yapımı

Çin’den Oyunca Satın Alma

Evde Elektrik Üretme

About admin

Check Also

Türkiye’de Eletrik Üretiminde Yerli – İthal Durumu

Türkiye’de elektrik üretiminde dışa bağımlılık günün koşullarına göre değişebilse de ortalama olarak %30 civarındadır. Bunun …

One comment

  1. Alemlerin RABBİNE HAMDOLSUN ileri teknoloji yerli silahlarımız TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN envanterinde yerini alması bizi sevindirdi