Home / Editörün Seçtikleri / Türkiye’nin En iyi Termal Oteller Listesi

Türkiye’nin En iyi Termal Oteller Listesi

Bugünkü incelememize en ülkemizin en iyi termal otellerini aldık. Peki neden Termal Oteller? Termal adından da anlaşılacağı gibi sıcak su demek. Fakat sadece sıcaklık ile bu suların faydaları açıklanabilir mi? Tabiki hayır. Eğer öyle olsaydı kimse Termal Tesislere gitmez evde suyu ısıtır ısıtır yıkanırdı 🙂 Termal tesislerdeki sıcak suyun sırrı yerin derinliklerinden, mağmanın ısıttığı ortamlardan gelmesidir.

Yer yüzündeki sular geçirimli alanlardan, çatlaklardan, faylardan geçerek yerin derinliklerine ulaşır. Bu suların bir kısmı yer altında bulunan sıcak kayalar ve katmanlar arasında birikir ve buranın sıcaklığı ile ısınır. Tabi hepimizin evinde bildiği ve uyguladığı basit bir fizik kuralı vardır. Sıcak suda malzemeler daha kolay erir. Aynı miktar şeker sıcak suda kolayca erirken, soğuk suda daha uzun sürede ve daha az miktarda erir. İşte bu sıcak su ortamda bulunan pek çok minerali eriterek içerisine alır. Daha sonra bu su kendisine bir çıkış bulduğunda veya yeryüzünden açılan kuyular vasıtası ile yeryüzüne çıkınca içerisinde bulunan bu mineraller sebebiyle oldukça değerli bir kaynak olur.

İşte biz böyle sıcak su kaynaklarına termal kaplıca deriz. Ülkemiz bu konuda oldukça şanslı bir ülke. Pek çok aktif faya sahip olan ülkemiz bu tabaka kırıkları sayesinde ülkemiz pek çok termal alana da sahiptir. Bu termal alanlar uzun yıllardır turizm alanında değerlendirilmekte, yerli ve yabancı milyonlarca turiste hizmet verilmektedir. En iyi termal oteller denince ege bölgesi ilk sıralarda geliyor. Çünkü ege bölgesi en çok termal kaynağın bulunduğu bölgemizdir. Ama hemen hemen ülkemizin her bölgesinde güzel termal oteller bulunmaktadır.

Haydi şimdi sizin için seçtiğimiz Türkiye’nin En İyi Termal Otelleri İnceleyelim

Polat Thermal Hotel – Pamukkale

Dünyanın en bilindik Termal Bölgelerinden biri olan ve inci gibi travertenleri ile meşhur Pamukkale’de bulunan Polat Thermal Hotel Pamukkale’nin eşsiz termal sularıyla şifa dağıtıyor. Otel, doğa ile başbaşa üst düzey ve güler yüzlü hizmet anlayışı çerçevesinde sizlere hizmet sunmaktadır. Otelde bir A La Carte Restaurant ve 550 kişi kapasiteli Hiera Restaurant bulunmaktadır. Polat Thermal ayrıca size, Aqua park, Açık Yüzme havuzu, Açık Thermal havuz, Kapalı Yüzme havuzu, Kapalı Termal havuz, Türk Hamamı, sauna, jakuzi, Masa Tenisi, Dart, Tavla, Oyun Salonu, Tv Salonu, Şark Köşesi gibi aradığınız tüm olanakları sunuyor.Oruçoğlu Thermal Resort – Afyon

Ülkemizin zengin termal kaynaklarını barındıran Afyon’da bulunan termal tesis gerçekten Türkiye’nin en iyi termal otelleri arasına girmeyi hak ediyor. Otelin en önemli özelliği termal suyu tüm odalarına kadar ulaştırması. Termal suydan faydalanmak için büyük havuzlarda yüzlerce kişi arasına katılmanıza gerek yok. Odanızda da bu keyfi ve salığı yaşayabilirsiniz. 750 kişi kapasiteli Oruçoğlu Thermal Resort Restaurant’ın mevsime uygun lezzetler içeren mönüleri sayesinde aileniz ve sevdiklerinizle lezzet dolu anlar da sizi bekliyor olacak. Kendinizi özel ve ayrıcalıklı hissetmenizi sağlayacak bakımlar da Oruçoğlu Thermal Resort bünyesindeki SPA & Wellness Merkezi’nde sizi bekliyor. Doğadan gelen güzellik ve huzur hem ruhunuzu, hem bedeninizi dinlendirecek, yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.

orucoğlu

Kervansaray Thermal Hotel – Bursa

Roma döneminden kalan, Bizans Kraliçesi Thedora’nın güzelliğinin ve gençliğinin sırrını keşfettiği Eski Kaplıca adı altında hizmet veren şifa kaynağı kaplıcayı bünyesinde barındıran Kervansaray Termal Oteli, Bursa’nın şehir merkezinde bulunan en gözde otellerdendir. Kervansaray Termal Oteli’nde günün yorgunluğunu atabileceğiniz 2 adet yüzme havuzu mevcuttur. Havuzlardan bir tanesi, açık & kapalı olarak 33 C sıcaklıkta termal su ile hizmet vermektedir. Otelin diğer havuzu ise eski kaplıcanın ön bahçesinde sadece yaz aylarında açık havada misafirlerin hizmetindedir.

kervansaray

Thermalium Wellness Park Hotel & Spa – Yalova

Spa wellness oteli hizmeti olarak hizmet veren Thermalium Wellness Park Hotel; kişiye özel 4 adet termal terapi havuzu, 1 adet bayanlara özel kapalı termal havuz, 1 adet bay-bayan kapalı termal havuz, 1 adet açık havuz ile hizmet vermektedir. Özel çamur kürlerinin yapıldığı, termal suyun sunulduğu, Türk hamamları, saunaları, buhar odaları, özel masaj odaları, güzellik kapsülleri, sağlık ve spor aktivite hizmetlerinin yer aldığı bir dinlence merkezi olan otel, Yalova, İstanbul ve Bursa’ya yakınlığıyla dikkat çekmektedir.

thermalium

Kaya İzmir Thermal & Spa Hotel – İzmir

İzmir Balçova’da bulunan tesis İzmir merkeze 8 km, havaalanına 20 km mesafede bulunuyor. Rahatınız ve konforunuz için tüm detayların düşünüldüğü Kaya İzmir Termal‘de Tenis Kortu, Sauna, Fitness Merkezi, Spa & Sağlık Merkezi, Masaj, Hidromasajlı Küvet, Türk Hamamı/Buhar Banyosu, Kapalı Yüzme Havuzu, Açık Yüzme Havuzu, Açık Yüzme Havuzu yıl boyunca yararlanabileceğiniz aktiviteler arasında.

kaya

İkbal Termal Otel

Afyon-İzmir karayolunda bulunan 5 yıldızlı ve 284 oda kapasiteli bir oteldir. Kaplıca suyu sodyum bikarbonatlı, mineralli ve 35,5 derece sıcaklıktadır. Tesiste 2si kapalı biri açık 3 termomineral yüzme havuzu, 1 açık su havuzu, 10 özel banyo, 4 sauna ve 2 türk hamamı var. Sürekli sağlık ekibi, 2 futbol sahası vardır. Suyun nörolojik hastalıklar, mide ve bağırsak problemlerine iyi geldiği söyleniyor. Sporcu kafilelerinin de tercihi.

ikbal

Yalova Termal Kaplıca Tesisleri

Roma ve Bizans dönemi eserlerinden tarihi binada hizmet veren kaplıca Yalova’ya 12 km uzaklıkta. 3600 dönüm arazi içinde yer alan tesiste Sultan Banyo, Valide Banyo, Kurşunlu Banyo, Köylü Hamamı gibi tarihi banyolar var! Suyun sucaklığı 62 derece. Tarihi Kurşunlu Hamamı içinde sauna, açık yüzme havuzu bulunuyor. Suyunun sindirim sistemi, romatizmal hastalıklar ve metabolizma hastalıklarında etkili olduğu söyleniyor.

Yalova-Termal-Kaplicalari-Acık-Havuz-Kıs

Antakya Ottoman Palace Thermal Resort

Özellikle sağlık turizmi konusundaki iddiası büyüktür. Dolayısıyla bu iddiası aktivitelere de yansımaktadır. Termal havuzları ayrı ayrı bay, bayan ve karma termal havuz olmak üzere üç ana gruptan oluşmaktadır.

İnsanoğlunun şifa amaçlı su kullanımı yüzyıllar öncesine kadar uzanmaktadır. Sudan içerek, buharıyla, yüzerek ve başka birçok şekilde fayda sağlanmaktadır. Termal özelliğe sahip olmayan su dahi insanın yorgunluğunu alır vücudundan elektrik atmasına fayda sağlar ve temizleyip arındırırken dünyada en yüksek mineral değerlere ve özelliklere sahip termal suyumuzla (1 litrede 29.317 mg.) haşır neşir olmanızın size neler kazandıracağını varın siz düşünün. Sağlık Bakanlığınca da onaylı olan termal mineralli suyu tam 19 hastalığa çare olmaktadır.

ottoman

En iyi termal otelleri sizin için sıralamaya çalıştık. Tabi bunların dışında ülkemizde onlarca çok güzel termal tesis bulunmakta. Daha bunun gibi onlarca en iyi termal oteller listesi yapabiliriz. Size kalan bütçenize uygun olanı seçmek. Tabi bazı hastalıklara göre termal tesisler bulunmakta bunlara da dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır.

 

About admin

Check Also

500 Bin Gence İş İmkanı

Hükümetin durgunlaşan piyasayı hareketlendirme ve yükselen genç işsizlik yüzdesini düşürme amaçlı başlattığı istihdam seferberliğine destekler …