Home / Enerji / Dünyanın En Büyük Güneş Santrali (550 MW) Faaliyete Geçti

Dünyanın En Büyük Güneş Santrali (550 MW) Faaliyete Geçti

Dünyanın En Büyük Güneş Santrali (550 MW) Faaliyete Geçti. İnsanoğlu enerji üretimi konusunda uzun süredir güneşten faydalansa da, halen bu imkanı gerekli ölçüde kullandığını söylemek pek mümkün değil. Ancak yenilenebilir enerji bilincinin artması bu alanda yeni çalışmaları ve yatırımları da beraberinde getiriyor. Bu yatırımlardan birisi de ABD’nin Kaliforniya eyaletinde kurulan Topaz isimli güç santrali.

 

Tamamen güneş ışığıyla çalışan Topaz, Kaliforniya’nın Carrizo Plain bölgesinde yer alıyor. Toplam 9 milyon güneş panelinin bulunduğu santral, yaklaşık 25 kilometre karelik bir alanı kaplıyor. Santral Pacific Gas ve Electric bünyesindeki 160 bin eve enerji sağlayacak. Projenin arkasındaki isim olan First Solar firması, proje için 2,5 milyar dolar kaynak oluşturdu. Santral, 550 MW enerji üretebilecek kapasiteye sahip.
 

günes

Ancak Topaz, en büyük güneş santrali olma unvanını elinde fazla uzun süre tutamayacak. First Solar tarafından kurulan Desert Sunlight isimli tesis de son solar hücrelerin faaliyete geçmesiyle Topaz’ın üretim kapasitesine erişecek. SunPower tarafından kurulan 579 MW Solar Star da 2015 itibarıyla aktif hâle gelecek ve Topaz’ın üretim seviyesini yakalayacak.

gunes2

 

About admin

Check Also

Türkiye’de Eletrik Üretiminde Yerli – İthal Durumu

Türkiye’de elektrik üretiminde dışa bağımlılık günün koşullarına göre değişebilse de ortalama olarak %30 civarındadır. Bunun …