Home / Telefon / ÇİNDEN TELEFON ALMA YÖNTEMLERİ

ÇİNDEN TELEFON ALMA YÖNTEMLERİ

YURT DIŞINDAN  ÇİNDEN TELEFON GETİRME YÖNTEMLERİ

Evet arkadaşlar daha önce kaleme aldığımız “Yurtdışından (Çin’den Almanya’dan) Telefon Getirme” makalesinin biraz daha güncellenmiş ve yeni yöntemlerle kolaylaşmış versiyonunu hazırladık.

Öncelikle şunu belirtelim bu yöntemleri kullanabilmek için ya yurt dışına çıkacaksınız ya da yurt dışında (AB, ABD ve Azerbaycan) yaşayan ve yakında Türkiye’ye gelecek olan bir kişi bulmanız lazım.

Siz veya tanıdığınız ABD ve Azerbaycan’da ise işiniz kolay. Çinli sitelerin birinden alıp direk gönderebilirsiniz. Buralara genelde vergi gibi şeyler pek çıkmıyor. Özellikle Azerbaycan’da bu iş çok kolay. Siparişi verin ve bekleyin. Gidip kargodan telefonunuzu sorunsuz alabiliyorsunuz.
AB ülkelerinde ise iş biraz karışık. AB ülkeleri hem daha korumacı hem de sıkı kontrol mekanizmalarına sahip. Mesela telefonun bir aparatında CE sertifikası yoksa tüm kargoyu iade edebiliyorlar. Tabi bunu genelde DHL gibi ülke kargo şirketleri yapıyor. Çinden telefon getirtirken uzak doğu kargo şirketlerini (China Post, Singapur Post) kullanırsanız şansınız biraz daha yüksek. Bu şirketler biraz daha toleranslı oluyorlar. Yenilmemesi gereken Çin cinliklerini bilerek yiyorlar 🙂 Mesela kutuya bedel olarak “Tamirak yapılmıştır. Bedeli 20 $” gibi birşeyler ekliyorlar. Adamlarda eee evet bu ürün garantiye gitmiş gelmiş ondan vergi yok deyip ürünü teslim ediyorlar 🙂 Yani bir yerde kendi ülkelerinin üreticilerini koruyorlar.

Tabi bunlarla göndermekte telefonunuzun kesin ulaşacağı anlamına gelmez. Çünkü bu firmalar da “Eşeğin Kulağına Su Kaçırmamak İçin” bazı ürünleri de gümrüğe sokup sizi uğraştırabiliyorlar. Peki gümrüğe girse ne olur. O zaman telefonun bedelinin %19’dan başlayan oranlarda vergi ödemeniz gerekiyor. Aslında ülkemizdeki fiyatları kıyaslarsak bu bile makul sayılır.  Aşağıdaki fiyatları inceleyiniz, birde bizdeki fiyatlarla karşılaştırın.

 

TELEFON FİYAT VERGİ VERGİLİ FİYAT
LG G2 250 $ 50 $ 300 $
Nexus 5 300 $ 60 $ 360 $
Iocean X8 Mini

(MTK 6592 8 Çekirdekli 2 gb ram, 32 gb rom

Çok şık bir telefon)

 

200 $ 40 $ 240 $

 
iocean

 

Iocean Mini x8 

Şimdi asıl bahsettiğim konuya gelelim. Aslında vergi ödemek çok sorun değil ama sizi bir sürü uğraştırabiliyorlar, yok fatura yok bilmem ne görüş dur. Şimdi Çinli firmalar yeni bir yöntem geliştirdiler. Avrupa ülkelerinde “WAREHOUSE” adında depolar kuruyorlar. Peki nedir WAREHOUSE?

Çin’den telefon getirtmek istiyorsunuz fakat gümrükle CE ile filan uğraşmak ve haftalarca beklemek istemiyorsunuz. İşte tam burada Çin zekası devreye giriyor 🙂 Adamlar Avrupa ülkelerinde kurdukları depolara bir şekilde telefonları getiriyorlar. Siz Çinli siteden telefonu sipariş veriyorsunuz, telefon Çinden değilde bu depodan size gönderiliyor. Yani bir nevi yurt içi gönderi oluyor. Bu sayede hem gümrük gibi bir derdiniz olmuyor. Hem de 2-3 gün içerisinde telefonunuza ulaşıyorsunuz. Hatta aynı gün teslim edeceğini iddaa edenler bile var 🙂

xiaomi 4

Peki Çinden telefon alıp bu WAREHOUSE sistemini nasıl kullanacağız. EU WAREHOUSE diye aratırsak pek çok site ile karşılaşabilirsiniz. Tabi her siteden almamak lazım siteyi biraz sorgulamak lazım öncelikle.

Ben bir kaç tane size site vereyim.

http://www.to2c.com/eu-warehouse.html

http://www.antelife.com/spainwarehouse.html

http://www.antelife.com/germanywarehouse.html

http://www.minideal.net/eu-warehouse.html

http://www.merimobiles.com/europe-warehouse/

 

Telefonu aldık peki iş bitti mi? Hayır bir de bunu Türkiye’ye getirme işi var. Başta da dediğimiz gibi bunu ya siz yanınızda getireceksiniz yada oradan gelen bir yakınınız getirecek. Her pasaporta 2 yılda bir telefon kaydettirme hakkınız var.

Imei change gibi yöntemler de var pasaport olayına bulaşmak istemeyenlere ama ilegal yöntem olduğundan önermiyor ve nasıl yapılacağından bahsetmiyoruz 🙂

Yurtdışına çıkmayacam ve ya benim gurbetçi yakınım yok demeyin. Çevrenizde ki insanlara danışırsanız özellikle bayrama yakın veya yaz dönemlerinde mutlaka oradan gelecek bir kişi bulabilirsin. Kişinin illa sizin bulunduğunuz şehre gelmesine gerek yok. Türkiye’nin herangibir yerinden kargoya verirlerse 10 tl ye telefon elinizde olur. Buda Türkiye WAREHOUSE oluyor.

Çinden telefon getirme yöntemleri yazı dizimiz yeni yöntemlerle devam edecektir. Bizi takip etmeye devam edin 🙂

About admin

Check Also

500 Bin Gence İş İmkanı

Hükümetin durgunlaşan piyasayı hareketlendirme ve yükselen genç işsizlik yüzdesini düşürme amaçlı başlattığı istihdam seferberliğine destekler …

3 comments

  1. peki eu warehouse ile telefon getirten oldumu sıkıntısız olduğunun kanıtı varmı yani???

  2. Hocam bu sitelerden hangisi hollandaya en hızlı gönderimi yapar Abim 4gun kalacakta

  3. Makedonya veya Kosova’ ya göndersek sıkıntı olurmu acaba gümrükten geçer mi